احساس خستگی

احساس سنگینی و خستگی عموما به بیوانرژتیکس (ایجادکننده‌ی انرژی زیستی) مربوط می‌شود. بیوانرژتیکس رشته‌ای در بیوشیمی و زیست‌شناسی سلولی است که به گردش انرژی در سیستم‌های زنده می‌پردازد. هدف بیوانرژتیکس توصیف این است که چگونه موجودات زنده انرژی را دریافت و آن را تبدیل می‌کنند تا کار زیستی انجام دهند. در اصل، چگونگی دریافت، ذخیره و استفاده‌ی انرژی در بدن مستقیماً به حس سنگینی یا خستگی ما مربوط است.
در حالی که بیوانرژتیکس اساساً به انرژی بدن مربوط است، حجم کلی انرژی به‌شدت به وضعیت روانی فرد بستگی دارد. در ادامه‌ به عمده ترین دلایل احساس سنگینی و خستگی بدن می پردازیم:

1. کمبود خواب
کمبود خواب به احتمال زیاد یکی از دلایل اصلی احساس سنگینی و خستگی است. همه‌ ما از اهمیت کیفیت خواب و به‌ویژه REM (خواب همراه با حرکات سریع چشم) بسیار شنیده‌ و خوانده‌ایم. طبق اصل بقای انرژی، انرژی نه ایجاد می‌شود و نه از بین می‌رود بلکه ممکن است از نوعی به نوع دیگر تبدیل شود. ما بر اساس همین نظریه‌ به خواب نیاز داریم تا انرژی‌مان را حفظ کنیم. زمانی که خواب باکیفیتی داشته باشیم، نیازهای کالری ما کاهش می‌یابد، زیرا بخشی از زمان را با متابولیسم پایین‌تر می‌گذرانیم. این مفهوم با توجه به افت میزان متابولیسم ما حین خواب بدیهی است.

2. ورزش نکردن و نداشتن فعالیت بدنی
ورزش امری بسیار جالب است، وقتی انرژی شما کم باشد، طبیعتاً انگیزه‌ی ورزش‌کردن ندارید. با این حال اگر با وجود کم‌بودن انرژی ورزش کنید، به طرز شگفت‌انگیزی سطح انرژی‌تان بالا می‌رود. از لحاظ فنی، هر شکلی از ورزش یا فعالیت بدنی باعث افزایش ضربان قلب و جریان خون می‌شود. همچنین باعث ترشح اندورفین می شود که به نوبه خود سطح انرژی را افزایش می دهد. به طور کلی، تمرینات قلبی عروقی مستمر، قلب را قوی می‌کند و استقامت را بالا می‌برد.

3. تغذیه نامناسب و هیدراتاسیون پایین
بدن انسان عمدتاً از آب (تا 60٪) تشکیل شده است، بنابراین به طور طبیعی، کمبود آب باعث کاهش انرژی می شود. طبق مطالعات انجام‌شده، مغز و قلب متشکل از ۷۳ درصد آب و ریه‌ها متشکل از حدود ۸۳ درصد آب هستند. پوست حاوی ۶۴ درصد آب، ماهیچه‌ها و کلیه‌ها حاوی ۷۹ درصد آب و حتی استخوان‌ها هم آب‌دار (۳۱ درصد) هستند. اگر شما به میزان کافی آب مصرف نکنید بدون‌ شک علاوه بر کم‌شدن سطح انرژی بدن و خستگی با مشکلات دیگری هم مواجه خواهید شد.
در رابطه با تغذیه، یک روش نسبتاً متعارف این است که از مصرف بیش از حد شکر خودداری کنید. مصرف بیش از حد قند می تواند به بدن و مغز آسیب برساند و عمولاً موج‌های کوتاهی از انرژی را به بار می‌آورد که در پی آن گیجی ذهنی و خستگی فیزیکی را هم به همراه دارد. به طور کلی، نوشیدنی‌های قنددار، آب‌نبات و شیرینی‌ها خیلی سریع مقادیر زیادی سوخت (قند) را وارد خون می‌کنند.
هضم کربوهیدرات‌های پیچیده، چربی‌های سالم و پروتئین به مدت زمان بیشتری طول می‌کشد، گرسنگی شما را برطرف می‌کند و در عین حال، جریان آرام و ثابتی از انرژی را فراهم می‌کند.

خستگی

4. استرس
استرس در جامعه پرشتاب امروزی به طرز شگفت آوری نادیده گرفته می شود، با این حال این عامل شماره یک چندین بیماری است. احساس سنگینی و خستگی تنها یک جنبه از عوارض استرس است. نشان داده شده است که استرس بر تمام سیستم های بدن از جمله سیستم های اسکلتی عضلانی، تنفسی، قلبی عروقی، غدد درون ریز، گوارشی، عصبی و سیستم تولید مثل تاثیر می گذارد. استرس سبب می‌شود بدن هورمون کورتیزول را آزاد کند؛ هورمونی که توسط غدد فوق کلیوی تولید می‌شود. آزادسازی این هورمون منجر به خستگی کلیه‌ها می‌شود که از نشانه‌های آن خستگی، مه مغزی (اختلالات فکری)، سقوط (یا تصادم) متناوب در طول روز و بسیاری نشانه‌های دیگر است. توجه کامل به استرس در زندگی و تلاش برای تسکین‌دادن آن تا جای ممکن، اهمیت زیادی دارد.

5. افسردگی یا اضطراب
افسردگی و اضطراب اغلب با استرس همراه هستندو متاسفانه در جامعه‌ی ما نادیده گرفته می‌شوند. با این حال میلیون ها نفر در اطراف ما علائم افسردگی و اضطراب را تجربه می کنند. بسیاری از افراد افسرده علائم کمبود انرژی، اشتیاق را اظهار می کنند و به طور کلی حتی نمی‌خواهند صبح‌ها از رختخواب بیدار شوند. این‌ها شرایطی هستند که باید به دقت بررسی کنید و در صورت داشتن آنها، برای برطرف کردنشان اقدام کنید.

6. کم کاری غده تیروئید
کم کاری تیروئید وضعیتی از سلامتی است که در آن غده تیروئید سطوح کافی را تولید نمی کند. این حالت باعث کند شدن سوخت و ساز بدن می شود. این بیماری می‌تواند منجر به ایجاد حس خستگی یا حتی اضافه‌وزن شود. یک درمان رایج برای کم‌کاری غده‌ی تیروئید، درمان جایگزینی هورمون است.

7. ازدیاد کافئین
به طور کلی مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند غده‌ی فوق کلیوی را تحت تاثیر قرار داده و در نتیجه سطح انرژی را پایین آورد و منجر به سقوط (تصادم) اتفاقی شود.

5/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها