علایم

کمبود آهن زمانی رخ می دهد که بدن شما آهن معدنی کافی را نداشته باشد. بدن برای ساختن هموگلوبین به آهن نیاز دارد، پروتئین موجود در گلبول‌های قرمز خون که به آن‌ها امکان حمل اکسیژن در بدن را می‌دهد. اگر بدن با مشکل هموگلوبین پایین خون روبرو باشد، بافت‌ها و ماهیچه‌ها اکسیژن کافی دریافت نکرده و کارآمدی خود را از دست می‌دهند که نتیجه آن بیماری کم خونی است. در اینجا 14 مورد از نشانه های کم خونی و علائم کمبود آهن آورده شده است که از شایع‌ترین آن‌ها شروع می‌کنیم.به علاوه اینکه اگر فکر می کنید کمبود آهن دارید باید چه اقداماتی انجام دهید:

 

1. خستگی غیرعادی

احساس خستگی بیش از حد یکی از شایع ترین علائم کم خونی فقر آهن است. این علامت همچنین در افرادی که به سادگی آهن کافی ندارند، حتی اگر تشخیص کمبود دریافت نکرده باشند نیز رایج است.

این خستگی به این دلیل اتفاق می افتد که بدن شما آهن مورد نیاز برای ساخت پروتئینی به نام هموگلوبین را ندارد.همانطور که گفتیم هموگلوبین به حمل اکسیژن در بدن کمک می کند.

بدون وجود هموگلوبین کافی، اکسیژن کمتری به بافت ها و ماهیچه ها می رسد و آنها را از انرژی محروم می کند. همچنین قلب باید سخت تر کار کند تا خون غنی از اکسیژن بیشتری را در بدن به جریان درآورد، که همبن باعث ایجاد خستگی می شود.

علائم کم خونی ناشی از فقر آهن
علائم کم خونی ناشی از فقر آهن

2. رنگ پریدگی پوست

از دیگر علائم شایع کمبود آهن، رنگ پریدگی بیش از حد معمول پوست، و داخل پلک‌های پایین است. رنگ قرمز خون بعلت وجود هموگلوبین است، بنابراین در صورت کمبود آهن رنگ خون روشن تر می شود. به همین دلیل است که پوست افراد مبتلا به کمبود آهن، رنگ و گرمای خود را از دست می دهد.

یک مطالعه از بین کودکان 6 تا 11 ساله نشان داد که رنگ پریدگی مرتبط با کمبود آهن ممکن است در سراسر بدن ظاهر شود یا به یک ناحیه محدود شود، بطور مثال در:

  • صورت
  • لثه ها
  • داخل لب یا پلک پایین
  • ناخن ها

 

3. تنگی نفس

هموگلوبین گلبول‌های قرمز خون را قادر می‌سازد تا اکسیژن را در سراسر بدن حمل کنند.

تنگی نفس یکی از علائم کمبود آهن است، زیرا سطوح پایین هموگلوبین بدن شما را از انتقال موثر اکسیژن به عضلات و بافت‌ها باز می‌دارد.

 

4. سردرد

کمبود آهن ممکن است باعث سردرد شود، به ویژه در افرادی که عادت ماهانه دارند.

در حالی که ارتباط بین کمبود آهن و سردرد هنوز نامشخص است، محققان معتقدند عوامل متعددی از جمله رابطه بین تغییر عملکرد دوپامین و سطح استروژن وجود دارد.

 

5. تپش قلب

در صورت کمبود آهن، قلب شما برای انتقال اکسیژن باید سخت کار کند و شرایطی ایجاد شود که بر سلامت قلب تأثیر می گذارد.

 

6. مو و پوست خشک و آسیب دیده

پوست و موی خشک یا آسیب دیده ممکن است نشانه کمبود آهن باشد.

کمبود آهن باعث کاهش سطح هموگلوبین در خون شما می شود و میزان اکسیژن موجود برای سلول هایی که باعث رشد مو می شوند را کاهش می دهد.

هنگامی که پوست و مو از اکسیژن محروم می شوند، ممکن است خشک و ضعیف شوند.

علائم کم خونی ناشی از فقر آهن

7. تورم و درد زبان یا دهان شما

گاهی اوقات فقط نگاه کردن به داخل یا اطراف دهان می‌تواند سرنخی از اینکه آیا شما از کم خونی فقر آهن رنج می‌برید یا خیر بدهد.

زبان متورم، ملتهب، رنگ پریده یا به طرز عجیبی صاف از علائم فقر آهن به حساب می آیند.

کمبود آهن همچنین ممکن است علائم دیگری در اطراف دهان شما ایجاد کند، مانند :

  • خشکی دهان
  • احساس سوزش داخل دهان
  • زخم، ترک های قرمز در گوشه های دهان
  • زخمهای دهان

 

8. پاهای بی قرار

کمبود آهن با سندرم پای بیقرار مرتبط است .

سندرم پای بی قرار، احساس نیاز شدید برای تکان دادن پاها در حالت استراحت است. همچنین می‌تواند باعث احساس خارش ناخوشایند و عجیب در پاها شود. این مشکل، معمولاً شب‌ها بدتر است، به این معنی که مبتلایان ممکن است برای خوابیدن، دچار مشکل شوند.

 

9. ناخن های شکننده یا قاشقی شکل

یکی از علائم کمتر شایع کمبود آهن، ناخن های شکننده یا قاشقی شکل است. این وضعیت کویلونیشیا نامیده می شود.

معمولاً اولین علامت ناخن های شکننده این است که به راحتی می شکند و ترک می خورد.

علائم کم خونی ناشی از فقر آهن

10-14. سایر علائم بالقوه کم خونی فقر آهن

چندین شاخص دیگر نشان می دهد که سطح آهن شما ممکن است پایین باشد. این موارد کمتر رایج هستند و ممکن است با بسیاری از شرایط غیر از کمبود آهن مرتبط باشند.

سایر علائم کم خونی فقر آهن عبارتند از:

هوس‌های عجیب: هوس کردن غذاهای عجیب و غریب یا مواد غیر غذایی که «پیکا» نام دارد. معمولاً میل به خوردن یخ، خاک رس، خاک، گچ یا کاغذ است و می تواند نشانه کمبود آهن باشد. همچنین می‌تواند در دوران بارداری نیز رخ دهد.

احساس افسردگی: کم خونی فقر آهن ممکن است با افسردگی در بزرگسالان همراه باشد. افراد باردار مبتلا به کمبود آهن نیز ممکن است در معرض خطر ابتلا به افسردگی باشند

دست و پای سرد: کمبود آهن به معنای کمبود اکسیژن‌رسانی به دست‌ها و پاها است. ممکن است برخی از افراد به طور کلی احساس سرما کنند یا دست و پایشان سرد شود.

عفونت‌های مکرر: از آنجا که آهن برای سیستم ایمنی سالم مورد نیاز است، فقدان آن ممکن است باعث شود بیشتر از حالت عادی مستعد بیماری‌ها باشید.

کاهش اشتها: کمبود آهن به دلیل ایجاد تغییرات در ترشح هورمون گرسنگی گرلین با پیامد کاهش اشتها همراه است .

5/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها