چغندر نوعی سبزی غنی از نیترات، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات پلی فنل است

چغندر نوعی سبزی غنی از نیترات، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات پلی فنل است که در بهبود عملکرد قلب و عروق و عملکرد ورزشی نقش دارد. با این حال، آب چغندر محدودیت هایی در ذخیره سازی و ترجیح طعم دارد، و بنابراین شکل های دیگر آن مورد بررسی قرار گرفته است. یکی از این اشکال پودر چغندر است./فواید پودر چغندر برای سلامتی

پودر چغندر چیست؟

پودر چغندر از آبگیری یا خشک کردن برش های نازک چغندر (برای از بین بردن تمام رطوبت) و سپس آسیاب کردن آنها به صورت پودر تهیه می شود. اگر طعم خاکی چغندر را دوست ندارید، پودر چغندر یک جایگزین مناسب است زیرا غلیظ تر از چغندر تازه است اما طعم نسبتاً خنثی دارد. یک چغندر تازه معادل تقریباً یک قاشق چایخوری پودر چغندر است.

مقایسه پودر چغندر با سایر مشتقات چغندر

یک مطالعه به پتانسیل آنتی اکسیدانی، ترکیبات فنل، قندها و اسیدهای آلی در آب چغندر، چغندر پخته، پودر و چیپس پرداخت. طبق این تحقیق چیپس و پودر چغندر در مقایسه با آب چغندر و چغندر پخته ذخیره ی بیشتری از مقادیر آنتی اکسیدان و اسیدهای آلی را دارا هستند .
مصرف چغندر در حالت پودر یا آب‌، به دلیل ساده تر خوردن، بیشتر است و این به معنای مصرف قند بیشتر است.

فواید پودر چغندر

فواید چغندر برای سلامتی

با وجود فواید بالقوه چغندر برای سلامتی، مشخص نیست که آیا این اثرات موقتی هستند یا طولانی مدت! برای پاسخ به این سوال و اینکه میزان مصرف مناسب چغندر چقدر است، تحقیقات بیشتری لازم است. تاکنون شواهدی مبنی بر تاثیر پودر چغندر بر جریان خون وجود نداشته است.

1. سرشار از نیترات است

اول اینکه پودر چغندر سرشار از نیترات است. نیترات ها نقش مهمی در افزایش جریان خون، تبادل گاز، کارایی میتوکندری و تقویت انقباض عضلانی دارند. نیترات با شل شدن ماهیچه های صافی که شریان ها و سیاهرگ ها را احاطه کرده اند، منجر به گشاد شدن این رگ های خونی و در نتیجه کاهش فشار خون می شود. داروهای نیترات برای افراد مبتلا به فشار خون بالا، آنژین صدری و بیماری قلبی برای شل کردن رگ‌های خونی و گشاد کردن آن‌ها برای ایجاد جریان خون بیشتر استفاده می‌شود.

2. خاصیت ضد التهابی دارد

دوم اینکه چغندر حاوی ترکیبات پلی فنل آنتی اکسیدانی است که دارای خواص ضد التهابی است. آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که توانایی خنثی کردن رادیکال های آزاد و محافظت در برابر آسیب سلولی را دارند که می تواند منجر به بیماری های مزمن شود. خوردن یک رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان های موجود در میوه ها و سبزیجات با کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن مرتبط است. ترکیبات مختلف پلی فنول رنگ های متفاوتی دارند، به همین دلیل است که اغلب در مورد رژیم غذایی رنگین کمانی میوه و سبزیجات می شنوید.

3. اثرات ضد سرطانی دارد

چغندر حاوی بتالین هایی است که در نمونه های سلولی در آزمایشگاه اثرات ضد سرطانی دارند.
آزمایشات بالینی برای تشخیص اثبات اثرات ضد التهابی و ضد سرطانی بالقوه و ماهیت این اثرات مورد نیاز است. در حالی که اثرات ضد سرطانی چغندر در انسان هنوز شناخته نشده است، گنجاندن آن در رژیم غذایی ممکن است کمک کند و بعید است که خطری برای سلامتی ایجاد کند.

4. منبع عالی ویتامین C و فولات است

همچنین منبع عالی ویتامین C و B9 (فولات) است. ویتامین C و فولات نقش های مهمی در بدن ما دارند. ویتامین C برای بیوسنتز کلاژن مورد نیاز است که به عنوان یک داربست در پوست و رباط ها عمل می کند. همچنین در بهبود زخم و متابولیسم پروتئین نقش دارد. اسید فولیک برای تولید گلبول های قرمز سالم و رشد سلولی حیاتی است. دریافت ناکافی ویتامین C در یک دوره 3 ماهه می تواند منجر به بیماری اسکوربوت شود و سیگار کشیدن می تواند فراهمی زیستی را کاهش دهد.

5. حاوی مواد معدنی ضروری است

چغندر دارای مواد معدنی آهن، منگنز و پتاسیم است. آهن نقش حیاتی در انتقال اکسیژن توسط گلبول های قرمز سالم دارد. بیش از 40 درصد از کودکان در سراسر جهان کم خونی فقر آهن دارند و زنان در سنین باروری نیز به دلیل قاعدگی در معرض خطر بیشتری هستند. پتاسیم ممکن است در واقع از اثرات مضر خوردن نمک اضافی (کلرید سدیم) جلوگیری کند. منگنز نقش های متعددی از جمله متابولیسم، تشکیل استخوان و سیستم ایمنی دارد. چغندر یک راه عالی برای گنجاندن تمام این ریزمغذی ها در رژیم غذایی شماست.

6. منبع عالی فیبر است

فیبر جزء مهمی از رژیم غذایی ما است، به طوری که بسیاری از ما برای رسیدن به مقدار توصیه شده روزانه 30 گرم نیاز به خوردن فیبر بیشتری داریم. به ازای هر 10 گرم فیبری که در روز می خورید، احتمال خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش می دهید.

فیبر همچنین به عنوان یک پیش‌بیوتیک عمل می‌کند و غذا را برای میکروارگانیسم‌های دوستدار روده به نام میکروبیوتا فراهم می‌کند. تریلیون‌ها میکروارگانیسم در روده شما وجود دارند که نقش کلیدی در التهاب و سلامت روحی و جسمی دارند. خوردن چغندر می تواند به افزایش مصرف فیبر و سلامت روده ها کمک کند.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

بنده چغندر قرمز را خشک میکنم و آسیاب می کنم ، برای ورزش تأثیر فوق العاده ای داره