برنج

برنج‌ ها عمدتاً از کربوهیدرات ها، با مقادیر کمی پروتئین و عملاً بدون چربی تشکیل شده اند. با این حال، برنج قهوه ای یک غلات کامل است. این بدان معناست که حاوی تمام قسمت های غلات از جمله سبوس فیبری، جوانه مغذی و آندوسپرم غنی از کربوهیدرات است و به دلیل سبوس سخت بیرونی آن مدتی طول می کشد تا پخته شود. سبوس و جوانه مغذی ترین قسمت های غلات هستند، و در فرایند فراوری شدن برنج سفید این مواد مغذی از بین می رود یا به مقدار بسیار کمی باقی می ماند. با این حال، برنج سفید نرم تر است و زودتر پخته می شود.

فواید برنج قهوه ای

برنج قهوه ای از نظر سلامتی دارای چندین مزیت است:

غنی از مواد مغذی

برنج قهوه ای از لحاظ مواد مغذی نسبت به برنج سفید، فیبر و آنتی اکسیدان و همچنین ویتامین ها و مواد معدنی بیشتری دارد. با این حال، این تفاوت ها چندان قابل توجه نیستند.
برای مقایسه، 100 گرم (3.5 اونس) برنج قهوه ای پخته شده حاوی 1.6 گرم فیبر است، در حالی که 100 گرم (3.5 اونس) برنج سفید فقط 0.4 گرم فیبر مورد نیاز بدن را تامین می کند.
لیست زیر سایر ویتامین ها و مواد معدنی را از نظر درصد مصرف روزانه توصیه شده توسط افراد مقایسه می کند.

 

اثرات مثبت بر سطح قند خون
برنج قهوه ای سرشار از منیزیم و فیبر است که هر دو به کنترل سطح قند خون کمک می کنند. تحقیقات نشان می دهد که خوردن منظم غلات کامل مانند برنج قهوه ای به کاهش سطح قند خون و کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 کمک می کند. جایگزینی برنج قهوه ای بجای برنج سفید به تنهایی می تواند سطح قند خون را کاهش می دهد و خطر دیابت نوع 2 را کاهش می دهد.برنج سفید دارای شاخص قند خون 72 است و از این رو، می تواند به سرعت در جریان خون جذب شود. شاخص قند خون برنج قهوه ای 50 است به همین سبب آهنگ تاثیرگذاری برنج قهوه ای بر قند خون کندتر است.

برنج سفید و برنج قهوه ای نشاسته بالایی دارند، برنج قهوه ای حاوی فیبر، مواد مغذی و آنتی اکسیدان بیشتری است. هنگام خوردن برنج سفید، حبوبات و سبزیجات را اضافه کنید تا مطمئن شوید که یک وعده غذایی متعادل دارید.
گفته می شود، هر یک از انواع برنج می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد، همانطور که سابقه طولانی استفاده از برنج سفید در غذاهای سنتی بسیاری از فرهنگ ها نشان می دهد. برنج قهوه ای ممکن است مشخصات تغذیه ای مطلوب تری داشته باشد، اما وجود برنج سفید به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل، اشکالی ندارد.

امتیاز مطلب
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها