آیا مصرف بیش از حد میوه مجاز است؟

میوه ها از دیرباز منبع توصیه شده برای دریافت کالری، فیبر و مجموعه ای از مواد مغذی بوده اند. با این حال، آیا مصرف بیش از حد میوه مجاز است؟
طبق یک فراتحلیل بزرگ، حدود 350 مطالعه انجام شده در نقاط مختلف جهان بررسی شد تا تاثیرات مختلف مصرف میوه ها و سبزیجات را مشخص کند. آنها عوامل تهدید کننده سلامتی را بررسی کردند که شامل بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها و مرگ زودرس می شد. همه مطالعات، مطالعات هم گروهی (کوهورت) آینده نگر بودند، و بنابراین نتایج ارتباط بین رویدادهای قبلی و پیامدها را ثابت کردند، اما نتوانستند علیت را ثابت کنند.

نتیجه این بود که گروهی از افرادی که به طور معمول روزانه 800 گرم یا بیشتر میوه و سبزی می‌خوردند (که در atv10 نسبت به 5 موردی که در حال حاضر توصیه می‌شود بسیار بیشتر است) احتمال ایجاد شرایط نامطلوب برای سلامتی کاهش پیدا کرد. با مصرف 600 گرم میوه و سبزیجات خطر ابتلا به سرطان کاهش یافت. این مطالعه همچنین سعی در شناسایی تاثیر مصرف میوه و سبزیجات متنوع بر روی سلامتی در شرایط مختلف را دارد. با این حال، بعید است که این مطالعه به یک توصیه فعلی تبدیل شود، زیرا اکثر مردم امروزه حتی 5 سهمی را که توسط سازمان های بهداشت عمومی تبلیغ شده است، نمی خورند.

در مطالعه دیگری، در یک گروه هدف از بزرگسالان بسیار جوان، بدون هیچ اطلاعی، بلافاصله تعداد وعده‌ها را 1.2 وعده در روز افزایش دادند. این امر همچنین باعث ایجاد پیشرفت های قابل توجهی در بسیاری از جنبه های سلامت روان آنها شد. این برخلاف عدم پیش بینی ای بود که در گروه کنترل مشاهده شد که کوپن هایی دریافت کردند تا تقریباً همان مقدار میوه و سبزیجات را به انتخاب خودشان خریداری کنند و آنها را برای مصرف آماده کنند، با یادآوری دو بار در روز. نتیجه این بود که در دسترس قرار دادن میوه‌های تازه و رایگان در هر جایی که مردم برای خوردن غذا جمع می‌شوند، بهترین راه برای افزایش مصرف است تا کمپین‌های آموزشی بی‌پایان.

مصرف میوه در شب

افزایش مصرف میوه و سبزیجات با افزایش 200 گرم در روز با توجه به موارد زیر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت:

بیماری ایسکمیک قلبی: هر 200 گرم افزایش در هر وعده، 8 درصد خطر ابتلا را کاهش می دهد، به ویژه منابع ویتامین C، سیب یا گلابی، آب میوه، سبزیجات برگ سبز، هویج و سیب زمینی شیرین.
سکته: کاهش 16 درصدی خطر در هر 200 گرم افزایش مصرف، به ویژه سیب یا گلابی، مرکبات، سبزیجات برگ سبز و ترشی سبزیجات
بیماری های قلبی عروقی به طور کلی: کاهش 8 درصدی خطر در هر 200 گرم افزایش، به ویژه با سیب یا گلابی، مرکبات، هویج، سبزیجات برگ سبز و سایر سبزیجات خارج از خانواده چلیپایی (Brassica)
سرطان: کاهش 3% در هر 200 گرم افزایش، به ویژه با سبزیجات چلیپایی، و با افزایش تا 600 گرم در روز.
مرگ و میر ناشی از همه علل با هم: کاهش 10٪ در هر 200 گرم افزایش، به ویژه با سیب یا گلابی، مرکبات، انواع توت ها، سبزیجات از همه نوع و سیب زمینی
در سال 2013 مطالعه ای 5.6 میلیون مرگ زودهنگام را مورد بررسی قرار داد، این افراد کمتر از 500 گرم میوه و سبزیجات در روز مصرف می کردند. پس بنابراین خوردن روزانه 800 گرم از این میزان می تواند از مرگ 7.8 میلیون نفر در سال جلوگیری کند.
البته ناگفته نماند که صرفا خوردن میوه و سبزیجات بیشتر، راهکار معجزه آسایی برای از بین رفتن بیماری نیست. اما مطمئناً یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه غذایی که می خورید به نفع شما کار کند و نه علیه شما است، و اگر از نظر بدنی نیز فعال باشید و چیزهای مضر مانند دود، الکل و سایر سموم را مصرف نکنید، احتمالاً طولانی تر و سالم تر زندگی خواهید کرد.

خوردن میوه های تازه حتی در پیشگیری از دیابت شیرین و همچنین کاهش خطر برخی از عوارض عروقی کوچک دیابت مانند بیماری کلیوی یا رتینوپاتی دیابتی تا 28 درصد مفید است. به غیر از خطر ابتلا به دیابت نوع 2 اولیه 12 درصد کمتر در افرادی که به طور منظم میوه می‌خوردند، دیابتی‌هایی که این کار را انجام می‌دادند در مقایسه با افرادی که کمتر از یک بار در هفته میوه می‌خوردند، 14 درصد کمتر در خطر مرگ یا بیماری قلبی عروقی ثانویه بودند. سیب و گلابی به دلیل شاخص گلیسمی پایین (GI) و ترشح آهسته و طولانی مدت قند در خون ترجیح داده می شوند. موز، انگور و میوه های استوایی در مقایسه با GI بالاتری دارند.

الگوی جهانی ضعیف است، به طوری که کمتر از 20٪ از مردم میوه را به عنوان بخشی منظم از رژیم غذایی خود می خورند و بیش از 6٪ به خوردن آن به ندرت یا هرگز اعتراف می کنند.

فواید مصرف میوه بر سلامتی

میوه کارهای زیادی برای بدن انجام می دهد:

  • باعث کاهش وزن و جلوگیری از افزایش وزن می شود.
  • خطر ابتلا به بیماری های ناشی از چاقی مانند دیابت و بیماری های قلبی را کاهش می دهد و با افزایش مصرف میوه اثرات محافظتی افزایش می یابد.
  • فشار خون پایین
  • سطح گلوکز خون را کاهش می دهد.
  • از دیس لیپیدمی جلوگیری می کند.
  • میزان مرگ و میر را به هر دلیلی کاهش می دهد.
  • به طور خلاصه، صرف نظر از بار گلیسمی هر میوه، افزایش مصرف میوه به ندرت یک خطر برای سلامتی است و دارای فواید زیادی است، که فقط با میوه و بیشتر در شکل طبیعی آن افزایش می‌یابد.
امتیاز مطلب
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها