کوآنزیم کیوتن که به CoQ10 نیز معروف است، ترکیبی است که به تولید انرژی در سلول ها کمک می کند. بدن شما به طور طبیعی کوآنزیم کیوتن تولید می کند اما میزان تولید آن با بالا رفتن سن کاهش می یابد. خوشبختانه شما می توانید CoQ10 را از طریق مکمل ها یا موادغذایی دریافت کنید.
بیماری هایی مثل بیماری قلبی، اختلالات مغزی ، دیابت و سرطان با سطح پایین CoQ10 ارتباط دارند. البته مشخص نیست که آیا سطح پایین CoQ10 باعث بروز این بیماری ها می شود یا در نتیجه آنها ایجاد می شود.
آنچه که مسلم است، بسیاری از تحقیقات، طیف گسترده ای از مزایای CoQ10 را برای سلامتی نشان داده اند. در ادامه به مواردی از فواید آن اشاره می کنیم:

 

کمک به درمان نارسایی قلبی

نارسایی قلبی اغلب نتیجه سایر بیماریهای قلبی مانند بیماری عروق کرونر یا فشار خون بالا است. این شرایط می‌تواند منجر به افزایش آسیب اکسیداتیو و التهاب سیاهرگها و شریان‌ها شود. نارسایی قلبی زمانی رخ می‌دهد که این مشکلات بر قلب تأثیر بگذارد تا جایی که نتواند به طور منظم منقبض، شل یا پمپاژ خون در بدن شود. بدتر از همه، برخی از درمان‌های نارسایی قلبی دارای عوارض جانبی نامطلوب مانند فشار خون پایین هستند، در حالی که برخی دیگر حتی می‌توانند سطح CoQ10 را کاهش دهند.
در مطالعه‌ای روی 420 فرد مبتلا به نارسایی قلبی، درمان با CoQ10 به مدت دو سال علائم آنها را بهبود بخشید و خطر مرگ ناشی از مشکلات قلبی را کاهش داد. همچنین، مطالعه دیگری 641 نفر را با CoQ10 یا دارونما به مدت یک سال درمان کرد. در پایان مطالعه، افرادی که در گروه CoQ10 بودند کمتر در بیمارستان بستری شده بودند (به دلیل بدتر شدن شرایط نارسایی قلبی) و عوارض جدی کمتری داشتند.
به نظر می رسد که درمان با کوآنزیم کیوتن می‌تواند به بازگرداندن سطوح بهینه تولید انرژی، کاهش آسیب اکسیداتیو و بهبود عملکرد قلب کمک کند، که همه اینها می‌تواند به درمان نارسایی قلبی کمک کند.

کمک به باروری

باروری زنان با افزایش سن به دلیل کاهش تعداد و کیفیت تخمک‌های موجود کاهش می‌یابد. CoQ10 مستقیماً در این فرآیند دخالت دارد. با افزایش سن، تولید CoQ10 کند می‌شود و بدن را در محافظت از تخمک‌ها در برابر آسیب اکسیداتیو کمتر می‌کند. به نظر می‌رسد مکمل CoQ10 کمک کند و حتی ممکن است این کاهش مربوط به سن در کیفیت و کمیت تخمک‌ها را معکوس کند.

کمک به جوان نگه داشتن پوست 

پوست انسان بزرگترین عضو بدن به شمار می رود و به طور گسترده ای در معرض عوامل مخربی است که منجر به پیر می شود.

این عوامل می توانند داخلی یا خارجی باشند. برخی از عوامل مخرب داخلی شامل آسیب سلولی و عدم تعادل هورمونی است. عوامل خارجی نیز شامل عوامل محیطی مانند اشعه ماوراء بنفش است. همچنین برخی عناصر مضر می توانند منجر به کاهش رطوبت پوست و محافظت در برابر عوامل محیطی و نازک شدن لایه های پوست شوند.

بهبود سردرد

عملکرد غیر طبیعی میتوکندری می‌تواند منجر به افزایش جذب کلسیم توسط سلولها، تولید بیش از حد رادیکالهای آزاد و کاهش محافظت آنتی‌اکسیدانی شود. این می‌تواند منجر به انرژی کم در سلولهای مغز و حتی میگرن شود. از آنجایی که کیوتن عمدتا در میتوکندری سلولها زندگی می‌کند، نشان داده شده است که عملکرد میتوکندری را بهبود می‌بخشد و به کاهش التهابی که ممکن است در طول میگرن رخ دهد کمک می‌کند.

کمک به عملکرد ورزشی

استرس اکسیداتیو میتواند بر عملکرد ماهیچه ها و در نتیجه بر عملکرد ورزشی تأثیر بگذارد. به طور مشابه، عملکرد غیر طبیعی میتوکندری می‌تواند انرژی عضلانی را کاهش دهد، و انقباض مؤثر و حفظ ورزش را برای ماهیچه ها دشوار می‌کند. CoQ10 می‎تواند با کاهش استرس اکسیداتیو در سلولها و بهبود عملکرد میتوکندری به عملکرد ورزش کمک کند. در مطالعه ای اثرات CoQ10 بر فعالیت بدنی مورد بررسی قرار گرفت. در افرادی که 1200 میلی گرم CoQ10 در روز به مدت 60 روز مکمل دریافت کردند، استرس اکسیداتیو کاهش یافت.

مفید برای دیابت

استرس اکسیداتیو می‌تواند باعث آسیب سلولی شود. این می‌تواند منجر به بیماریهای متابولیک مانند دیابت شود. عملکرد غیر طبیعی میتوکندری نیز با مقاومت به انسولین مرتبط است. نشان داده شده است که CoQ10 حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشد و سطح قند خون را تنظیم می‌کند. مکمل CoQ10 همچنین ممکن است به افزایش غلظت CoQ10 در خون تا سه برابر در افراد مبتلا به دیابت که معمولاً سطوح پایینی از این ترکیب را نشان می‌دهند کمک کند.

 پیشگیری از سرطان 

استرس اکسیداتیو باعث آسیب سلولی می‌شود و بر عملکرد آنها تأثیر می‌گذارد. اگر بدن شما نتواند به طور موثر با آسیب اکسیداتیو مبارزه کند، ساختار سلولها می‌تواند آسیب ببیند و احتمال خطر ابتلا به سرطان افزایش می‌یابد.
CoQ10 ممکن است از سلولها در برابر استرس اکسیداتیو محافظت کند و تولید انرژی سلولی را تقویت کند و سلامت و بقای آنها را ارتقا دهد.

کمک به عملکرد مغز 

میتوکندری‌ها مولدهای اصلی انرژی سلولهای مغز هستند. عملکرد میتوکندری با افزایش سن کاهش می‌یابد. اختلال عملکرد کلی میتوکندری می‌تواند منجر به مرگ سلولهای مغز و بیماریهایی مانند آلزایمر و پارکینسون شود.
متأسفانه مغز به دلیل محتوای اسیدهای چرب بالا و نیاز زیاد به اکسیژن بسیار مستعد آسیب اکسیداتیو است این آسیب اکسیداتیو باعث افزایش تولید ترکیبات مضری می‌شود که می توانند بر تقویت حافظه، شناخت و عملکردهای فیزیکی تأثیر بگذارند.

محافظت از ریه ها

از بین اندام ها، ریه بیشترین تماس را با اکسیژن دارد. همین امر باعث می شود که بسیار مستعد آسیب اکسیداتیو باشد.

افزایش آسیب اکسیداتیو در ریه ها و محافظت ضعیف آنتی اکسیدانی، از جمله سطوح پایین CoQ10، می تواند منجر به بیماری های ریوی مانند آسم و بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) شود.

منابع غذایی کوآنزیم Q10 

در حالی که شما به راحتی می‌توانید CoQ10 را به عنوان مکمل مصرف کنید، میتوان آن را در برخی غذاها نیز یافت. همچنین، به نظر می‌رسد که به همان اندازه که از طریق مکمل‌ها جذب می‌شود، از طریق غذاها نیز جذب می‌شود.
غذاهای زیر حاوی CoQ10 هستند:
  • گوشتهای اندام: قلب، کبد و کلیه
  • برخی از گوشت‌های ماهیچه‌ای: گوشت خوک، گوشت گاو و مرغ
  • ماهی‌های چرب: قزل آلا، شاه ماهی، ماهی خال مخالی و ساردین
  • سبزیجات: اسفناج، گل کلم و کلم بروکلی
  • میوه: پرتقال و توت فرنگی
  • حبوبات: سویا، عدس و بادام زمینی
  • مغزها و دانه ها: دانه کنجد و پسته
  • روغن ها: روغن سویا و کانولا
3.5/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها