اینترنت مملو از توصیه هایی در مورد چگونگی سرعت بخشیدن به متابولیسم است. با این حال، با افزایش سن، کاهش سرعت سیستم‌های مختلف بدن، از جمله متابولیسم، کاملاً طبیعی است. متأسفانه، این امر می تواند منجر به افزایش وزن و چربی اضافی شود که هیچ یک از ما نمی خواهیم!

متابولیسم چیست؟
متابولیسم فرآیندی است که در آن بدن غذا را به انرژی تبدیل می کند. متابولیسم یک فرآیند پیچیده ی بیوشیمیایی است که در آن کالری موجود در غذاها و نوشیدنی ها با اکسیژن ترکیب می‌شود تا انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت‌های مختلف آزاد شود.
بدن شما همیشه به انرژی نیاز دارد، حتی زمانی که در حال استراحت هستید. ده‌ها فعالیت مختلف در درون بدن در حال انجام است که حتی فکرش را نمی کنید مانند تنفس، گردش خون، تعدیل هورمون‌ها، بازیابی و ترمیم سلول‌ها.

 

با افزایش متابولیسم چه اتفاقی می افتد؟
هنگامی که متابولیسم بدن شما در بهترین حالت خود عمل می کند، مزایای سلامتی زیادی را تجربه خواهید کرد. به یاد داشته باشید که عوامل زیادی در میزان متابولیسم شما دخیل هستند و وزن تنها یکی از آنهاست!
متابولیسم سریع به این معنی است که سطح انرژی شما بسیار پایدارتر است و به سختی احساس خستگی می کنید. به این دلیل که بدن شما به طور موثر غذایی را که می خورید به سوخت تبدیل می کند و منبع انرژی ثابتی برای شما فراهم می کند.
افرادی که متابولیسم بالایی دارند همچنین می توانند تمرکز ذهنی خود را حفظ کنند. احتمال افزایش وزن شما کمتر است و در صورت نیاز می توانید به سرعت وزن خود را کاهش دهید.

6 خوراکی موثر برای افزایش متابولیسم

شاید تصور اینکه برخی غذاها می توانند متابولیسم را افزایش دهند، غیر واقعی به نظر برسد، اما حقیقت دارد. بدن شما برای شروع فرآیند چربی سوزی به برخی مواد مغذی نیاز دارد. به همین دلیل است که حذف وعده های غذایی ممکن است در دراز مدت به کاهش وزن شما کمکی نکند.

گوشت بدون چربی

هضم پروتئین به انرژی بسیار بیشتری نسبت به هضم کربوهیدرات ها یا چربی نیاز دارد. به همین دلیل، متخصصان خوردن گوشت های تازه و بدون چربی مانند مرغ و ماهی را توصیه می کنند. فرآیند هضم به انرژی زیادی نیاز دارد، بنابراین شما کالری می سوزانید تا آنها را تجزیه کنید. مطالعات نشان داده اند که پروتئین می تواند کالری سوزی بعد از غذا را تا 35 درصد افزایش دهد.

حبوبات

لوبیا و حبوبات منبع عالی پروتئین گیاهی هستند. همچنین سرشار از فیبر محلول و هم نامحلول هستند. بدن برای تجزیه فیبر و پروتئین انرژی زیادی مصرف می کند و این باعث می شود که فرایند سوخت وساز بدن به خوبی انجام شود.

آجیل

آجیل یکی دیگر از منابع عالی پروتئین و فیبر است. تحقیقات نشان داده است که افرادی که به طور منظم آجیل می خورند، نسبت به افرادی که آجیل نمی خورند، کمتر در معرض خطر مقاومت به انسولین قرار می گیرند و دارای اندازه دور کمر کوچکتر هستند. در صورتی که مقاومت به انسولین اندک باشد، احتمال ذخیره چربی و ابتلا به دیابت نوع 2 نیز کاهش می باید. بعلاوه، آجیل ها زمان زیادی برای تجزیه شدن صرف می کنند، که باعث عملکرد بیشتر و بهتر در فرایند متابولیسم می شود.

غلات کامل

غلات های کامل کربوهیدرات های پیچیده ای هستند که از مولکول های قندی طولانی تر تشکیل شده است، و به این معناست است که تجزیه آنها زمان بیشتری می برد، بنابراین فرایند سوخت و ساز برای مدت طولانی تر و به طور پیوسته ادامه می یابد. محققان دریافته اند که استفاده از غلات کامل مصرف انرژی بعد از غذا را تا 50 درصد بیشتر از خوردن غذاهای فرآوری شده افزایش می دهد.

غذاهای پروبیوتیک

غذاهای تخمیری مانند ماست، کفیر، کیمچی و کلم ترش به افزایش تعداد باکتری های خوب در روده کمک می کنند. این باکتری ها تا حد زیادی مسئول هضم غذا در روده و تسهیل جذب مواد مغذی هستند.

کافئین

کافئین یک محرک قوی است که کمک می کند “بیدار بمانید” و متابولیسم بدن را افزایش می دهد. این دارو با مسدود کردن یک انتقال دهنده عصبی به نام آدنوزین عمل می کند که باعث می شود سایر انتقال دهنده های عصبی دوپامین و نوراپی نفرین بیشتری آزاد کنند.

سخن آخر
به یاد داشته باشید، درست است که این مقاله بر روی آنچه که باید بخورید تمرکز می کند، اما برای سرعت بخشیدن به متابولیسم و ​​سوزاندن چربی، باید در زمینه ورزش و مراقبت نیز تلاش کنید. رژیم غذایی سالم را با غذاهایی که پیشنهاد کردم شروع کنید و به طور منظم ورزش کنید تا تناسب خود را حفظ کنید.

امتیاز مطلب
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها