ماچا اخیراً محبوبیت زیادی پیدا کرده است، شات‌های ماچا، لاته‌ها، چای‌ها و حتی دسرها در همه‌ی کشورها از فروشگاه‌های بهداشتی گرفته تا کافی‌شاپ‌ها پیدا می شوند.
مانند چای سبز، ماچا نیز از گیاه Camellia sinensis می آید. با این حال، رشد متفاوتی دارد و دارای مشخصات غذایی منحصر به فرد است.
کشاورزان روی گیاه ماچا را 20 تا 30 روز قبل از برداشت می پوشانند تا آن را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارند. این عمل موجب افزایش میزان کلروفیل موجود در برگهای گیاه شده، میزان آمینو اسیدهای آن را افزایش می دهد و برگ های گیاه را به رنگ سبزه تیره تری بدل می کند.

1. سرشار از آنتی اکسیدان
ماچا سرشار از کاتچین است، دسته ای از ترکیبات گیاهی موجود در چای که به عنوان آنتی اکسیدان طبیعی عمل می کنند.
آنتی اکسیدان ها به تثبیت رادیکال های آزاد مضر کمک می کنند، که ترکیباتی هستند که می توانند به سلول ها آسیب برسانند و باعث بیماری مزمن شوند.
زمانی که پودر ماچا برای تهیه چای به آب داغ اضافه می شود، چای حاصله حاوی تمامی مواد مغذی موجود در کل برگ گیاه است. این چای مقادیر بسیار بیشتری کاتچین و آنتی اکسیدان نسبت به چای سبز معمولی دم کرده دارد.

2. محافظت از کبد
در مطالعه‌ای که به موش‌های مبتلا به دیابت به مدت ۱۶ هفته ماچا داده شد، دریافتند که این ماده به جلوگیری از آسیب به کلیه‌ها و کبد کمک کرده ‌است.در یک مطالعه دیگر ۸۰ نفر از مبتلایان به بیماری کبد چرب غیر الکلی، شبه دارو یا ۵۰۰ میلی‌گرم از عصاره چای سبز، روزانه به مدت ۹۰ روز تجویز شد.بعد از 12 هفته، بیمارانی که ماچا استفاده کرده بودند سطح آنزیم درون کبدشان به میزان قابل توجهی کاهش یافت. مقادیر بالایی از این آنزیم ها یک عامل آسیب کبدی است.

3. تقویت عملکرد مغز
برخی مطالعات نشان می دهند که چندین ترکیب موجود در ماچا می تواند عملکرد مغز را بهبود ببخشد.یک مطالعه صورت گرفته بر روی 23 نفر نشان داد که چگونه آن ها در یک سری از فعالیت های طراحی شده برای محاسبه عملکرد مغز عمل می کنند.به برخی از مشارکت کنندگان در مطالعه چای ماچا داده شد در حالی که به گروه کنترل شبه دارو داده شد.محققان دریافتند که ماچا موجب بهبود توجه، کاهش زمان واکنش، و افزایش حافظه در مقایسه با کسانی که شبه دارو مصرف کرده بودند شده است.

4. پیشگیری از سرطان
ماچا مملو از ترکیبات تقویت کننده سلامتی است، از جمله ترکیباتی که به جلوگیری از سرطان، همانطور که در مطالعات حیوانی و ازمایشگاهی نشان داده شده است، کمک می کند.
در یک آزمایش، عصاره چای سبز منجر به کاهش سایز تومور و کم شدن سرعت رشد سلولهای سرطان سینه در موش ها شد. ماچا همچنین سرشار از EGCG است، نوعی از کاتچین که ویژگیهای قوی ضد سرطانی آن به اثبات رسیده است.

5. بهبود سلامت قلب
بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است و تخمین زده می شود تقریباً یک سوم مرگ و میر جهانی در افراد بالای 35 سال ناشی از بیماری های قلبی است
برخی تحقیقات نشان داده اند که نوشیدن چای سبز، از جمله ماچا، از انسان در مقابل بیماری های قلبی محافظت می کند.

6. کمک به کاهش وزن
اگر نگاهی به جدول محتویات هر مکمل کاهش وزنی بیاندازید به احتمال خیلی زیاد عصاره چای سبز در لیست آن وجود دارد. چای سبز به تواناییش برای افزایش سرعت کاهش وزن مشهور است.در حقیقت، مطالعات نشان داده اند که این ماده موجب افزایش متابولیسم بدن شده که افزایش مصرف انرژی در بدن را خواهد داشت و منجر به شدت گرفتن سوختن چربی ها می شود.مطالعه ای نشان داد که استفاده از عصاره چای سبز در طول یک تمرین متوسط ورزشی میزان چربیسوزی را حدود 17 درصد افزایش می دهد.

7. تهیه چای ماچا بسیار آسان است
پودر چای سبز ماچا مزه خوبی دارد و به دلیل راحتی در مصرف  آن بهره بردن از مزایای بیشمار آن آسان است. ماچا را به شیوه سنتی از ترکیب 1 یا 2 قاشق چایخوری پودر ماچا با حدود 60 میلی لیتر آب داغ و همزدن آن توسط همزن می توانید درست کنید.

سخن آخر
ماچا از همان گیاه چای سبز بدست می آید. اما ازآنجا که از تمام برگ گیاه در تهیه آن استفاده می شود، حاوی مقادیر بسیار بیشتری از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات سودمند گیاه است.مطالعات بسیاری خواص بیشمار مصرف پودر چای سبز ماچا و ترکیبات آن با سلامت انسان را نشان داده اند. فوایدی بیشمار از کاهش وزن گرفته تا پایین آمدن خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی.مهمتر از این موارد، آماده کردن این چای بسیار راحت است. پس بدون زحمت زیادی میتوانید آن را در برنامه غذایی خود بگنجانید و روز و سلامتیتان را رنگی سبزتر ببخشید.

امتیاز مطلب
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها