بر اساس اطلاعات به دست آمده، حدود 55 میلیون نفر در سراسر جهان دچار زوال عقل هستند؛ رقمی که انتظار می رود طی سال های آینده با افزایش سن جمعیت جهانی افزایش یابد. به منظور یافتن روش های درمانی برای به تعویق اندختن یا جلوگیری از زوال عقل، دانشمندان ابتدا باید عواملی که در ایجاد این اختلال، نقش دارند را شناسایی کنند.

محققان دانشگاه تافتس، برای اولین بار سطح ویتامین D را در بافت مغز، به ویژه در بزرگسالانی که از درجات متفاوتی از زوال شناختی رنج می‌ برند، بررسی کرده اند. آنها دریافتند، افرادی که دارای سطح بالاتری از ویتامین D در مغز خود بودند، عملکرد شناختی بهتری داشتند. طبق گفته پژوهشگران این یافته ها نقش مواد مغذی در محافظت از مغز در برابر بیماری هایی مثل آلزایمر و زوال عقل، را برجسته می کند.

ویتامین D نقش مهمی در تقویت واکنش های ایمنی و حفظ سلامت استخوان ها دارد. نور خورشید یکی از منابع اصلی ویتامین D است. علاوه بر این، ویتامین D در مواد غذایی مختلفی از جمله ماهی های چرب و نوشیدنی های غنی شده (مانند شیر یا آب پرتقال) یافت می شود.

محققان به مطالعات متعددی برای بررسی نقش عوامل رژیمی یا تغذیه ‌ای در عملکرد شناختی افراد مسن و تاثیر ویتامین D بر بهبود عملکرد مغز پرداخته اند و به دنبال کشف این هستند که آیا ویتامین D در مغز نیز وجود دارد یا خیر، و در صورت وجود، غلظت های مختلف این ویتامین، چگونه بر زوال شناختی تاثیر می گذارند.

vitamin D

دانشمندان، سطوح ویتامین D را در چهار ناحیه مختلف مغز جستجو کردند؛ که دو مورد از این ناحیه ها، با تغییرات مرتبط با بیماری آلزایمر و یک ناحیه با زوال عقل عروقی مرتبط بود. ناحیه دیگری که مورد مطالعه قرار گرفت، هیچ گونه ارتباط شناخته شده ای با زوال شناختی مرتبط با آلزایمر یا جریان خون، نداشت. نتایج بررسی ها نشان داد ویتامین D واقعاً در بافت مغز وجود دارد و سطوح بالای ویتامین D در هر کدام از چهار ناحیه مغز، عملکرد شناختی را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد.

محققان اظهار داشته اند با این حال، ارتباطی میان سطوح ویتامین D در مغز با هیچ یک از نشانگرهای فیزیولوژیکی مرتبط با اختلال  آلزایمر در مغز، از جمله تجمع پلاک های آمیلوئیدی یا زوال عقل با اجسام لویی، دیده نشد. علاوه بر این هیچ شواهدی مبنی بر ارتباط ویتامین D با سکته مغزی مزمن، یافت نشد. این بدان معنی است که هنوز مشخص نیست، ویتامین D دقیقا چگونه بر عملکرد مغز تأثیر می گذارد.

مقادیر معقولی از ویتامین D در مغز انسان وجود دارد که با بهبود عملکرد شناختی، مرتبط است. با این حال، نیاز است که تحقیقات بیشتری در این زمینه، انجام گیرد.

متخصصان در رابطه با مصرف مکمل های ویتامین D در دوزهای بالا، هشدار می دهند که به عنوان یک اقدام پیشگیرانه استفاده نشود. میزان توصیه‌شده ویتامین D در رژیم غذایی برای افراد بین ۱ تا ۷۰ سال، ۶۰۰ واحد بین‌المللی و برای افراد بالای ۷۰ سال، ۸۰۰ واحد بین‌المللی است. البته مصرف بیش از اندازه این ویتامین (به‌ویژه هنگام استفاده از مکمل‌ها) خطراتی به‌همراه دارد. به عنوان مثال، خطر آسیب کلیوی را افزایش می‌دهد و باعث هایپرکلسمی یا تجمع کلسیم بیش از اندازه در خون می‌شود.

 

3/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها