وقتی رژیم می گیریم چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

بدن به محض ایجاد تغییرات غذایی سالم شروع به پاسخ دادن به آنها می کند. این امر می تواند سودمند باشد، زیرا یک رژیم غذایی می تواند در نهایت خطر چاقی، دیابت و بیماری قلبی را کاهش دهد و همچنین حس کلی سلامتی فرد را بهبود بخشد.
مواد غذایی با شاخص گلیسمی بالا به سرعت تجزیه می شوند و منجر به افزایش شدید قند خون و به دنبال آن افت شدید می شود. نوسانات شدید در سطح قند خون می تواند خطر ابتلا به دیابت، چاقی و بیماری های قلبی را افزایش دهد. بنابراین اجتناب از چنین غذاهایی با شاخص گلیسمی بالا مانند نوشابه، آب نبات و نان سفید می تواند این خطرات را کاهش دهد.

اطمینان از سطح ثابت قند خون با انتخاب غذاهایی با شاخص گلیسمی پایین، سطح انرژی بدن را حفظ می کند. از افزایش شدید قند خون و افت شدید آن جلوگیری شده و سطح انرژی حفظ می شود. ثابت ماندن سطح گلوکز خون برای سلامتی حائز اهمیت است، زیرا کاهش قند خون، که پس از افزایش ناگهانی قند خون شایع است، می تواند توانایی تمرکز و یادگیری را مختل کند.

قهوه و کورتیزول
کاهش مصرف قهوه می تواند سطح کورتیزول (هورمون استرس) را در بدن کاهش دهد. سطح بالای کورتیزول می تواند توانایی فرد برای مدیریت فشار را کاهش دهد و همچنین می تواند به سیستم ایمنی بدن آسیب برساند. کافئین این اثرات نامطلوب هورمون را افزایش می دهد و کاهش مصرف قهوه می تواند بلافاصله به محدود کردن اثرات نامطلوب کورتیزول کمک کند.

محدودیت شدید کالری
محدودیت شدید کالری به جای کمک به کاهش وزن، مانع از کاهش وزن می شود، زیرا مانع از سوزاندن موثر چربی در بدن می شود. بدن به عنوان یک مکانیسم دفاعی طوری رفتار می‌کند که انگار از گرسنگی می‌گذرد و در استفاده از انرژی در دسترسش بسیار کارآمد می‌شود. شروع به محافظت از ذخایر چربی می کند و به جای آن از ماهیچه ها و بافت های بدون چربی انرژی می گیرد. این منجر به از دست دادن عضلات و در نتیجه متابولیسم پایین تر می شود، به طوری که کالری کمتری مورد نیاز است. این کاهش متابولیسم، به نوبه خود، کاهش وزن را کاهش می دهد.

میزان متابولیسم تحت تأثیر میزان توده عضلانی است، میزان متابولیسم در کسانی که توده عضلانی بیشتری دارند بالاتر است. عضله خیلی بیشتر از چربی کالری می سوزاند و از دست دادن عضله باعث کاهش سرعت متابولیسم و تعداد کالری سوزانده می شود.

این که افراد متابولیسم پایه سالم را حفظ کنند مهم است، به ویژه زمانی که رژیم می گیرند، و این امر مستلزم آن است که هم رژیم غذایی و هم فعالیت های ورزشی معقولی داشته باشند. تمرینات تقویت کننده به ویژه در افزایش توده عضلانی موثر هستند. به ازای هر یک کیلو عضله اضافی که فرد می سازد، بدن تقریباً 100 کالری بیشتر در روز می سوزاند.

برای جلوگیری از کاهش ناسالم در میزان متابولیسم، متخصصان به طور کلی توصیه می کنند که دریافت کالری هرگز به کمتر از 1000 تا 1200 کالری در روز محدود نشود.

امتیاز مطلب
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها