کمبود ویتامین D در افزایش چاقی نقش دارد و دریافت کافی این ویتامین می‌تواند به بهبود سلامت، کاهش چربی‌های بدن و کاهش وزن متابولیک کمک کند.

طبق مطالعات انجام شده افراد مبتلا به اضافه وزن و چاقی دارای سطح پایین‌تری از ویتامین D هستند.

طبق گزارش موسسه سلامت و بهداشت عمومی کشور:
ویتامین D در متابولیسم توده استخوانی نقش دارد و یکی از ویتامین‌های ضروری برای سلامتی است که ارتباط آن با تقویت سیستم ایمنی تایید شده‌است به‌طوری که کمبود آن خطر بیماری‌های خودایمنی را تشدید می‌کند.

بر اساس این گزارش، آدیپوکین‌ها گروهی از مولکول‌ها هستند که از بافت چربی تولید می‌شوند و بر بسیاری عملکردهای فیزیولوژیک بدن مانند سوخت وساز انرژی، متابولیسم چربی‌ها، گلوکز و تنظیم اشتها تاثیر می‌گذارد.
زمانی که تولید این مولکول‌ها به‌درستی تنظیم نشود، اختلالات متابولیک مانند مقاومت به انسولین و دیابت نوع ۲ نیز ممکن است اتفاق بیفتد و  موجب تغییراتی در بافت چربی‌ که معمولا با اختلالات متابولیک همراه است و باعث التهاب مزمن می‌شود.

وجود گیرنده‌های ویتامین D

در بافت چربی نشانگر نقش مستقیم این ویتامین در تنظیم عملکرد ژن‌های مربوط به آدیپوکین است.
توجه به تامین کافی این  ویتامین از طریق منابع غذایی غنی از این ویتامین، حضور کافی در معرض نور خورشید و مصرف مکمل‌ها در موارد کمبود جدی علاوه بر توصیه‌های لازم برای حفظ تناسب اندام بسیار مهم خواهدبود.

ویتامین D یکی از ریزمغذی های مهم است که کمبود آن عوارض جدی جسمی زیادی مانند مشکلات اسکلتی و پوکی استخوان دارد که حتی موجب بروز و تشدید بیماری های روانی و از جمله افسردگی و… می‌شود.

متاسفانه 50 درصد مردم جهان کمبود ویتامینD دارند.

برخی افراد در معرض خطر:

  • افراد مسن
  • نوزادان شیرخوار
  • افراد با پوستی تیره
  • کسانی که به صورت محدود در معرض نور خورشید هستند

 

ارتباط چاقی و کمبود ویتامین دی

اما جالب این جاست که برخی شواهد نشان می دهد ویتامین D می تواند در کاهش وزن موثر باشد و در عین حال چاقی نیز عامل خطر دیگری برای کمبود این ویتامین است. افرادی که اضافه وزن دارند سطح پایینی از ویتامینD دارند.

چندین نظریه دیگر نیز در مورد رابطه بین سطح پایین این ویتامین و چاقی وجود دارد. درصد چربی بدن و شاخص توده بدنی بالاتر با کاهش سطح ویتامین D خون در ارتباط است.

برخی ادعا می کنند که افراد چاق معمولا کمتر غذاهایی دارای ویتامین D استفاده می کنند.
برخی دیگر نیز به تفاوت های رفتاری اشاره می کنند که افراد چاق تمایل دارند تا کمتر در معرض نور خورشید باشند و از این رو ممکن است ویتامین D خورشید را جذب نکنند.

ویتامین D و چاقی

علاوه براین آنزیم های خاصی برای تبدیل ویتامین D به فرم فعال آن در بدن مورد نیاز است و سطح این آنزیم ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد.
بر اساس یک مطالعه؛ وقتی که سطح ویتامین D در افراد چاق به اندازه نیاز بدن تنظیم شده باشد هیچ تفاوتی بین سطوح در افراد لاغر  و چاق وجود ندارد.

این امر نشان می دهد که نیاز ویتامین D به اندازه بدن به این معناست که افراد چاق به ویتامین D بیشتری نسبت به افراد با وزن طبیعی نیاز دارند و این می تواند نشان دهنده این باشد که چرا افراد چاق بیشتر دچار کمبود این ویتامین هستند.

جالب این جاست که کاهش وزن بر میزان ویتامین دی شما تاثیر دارد. کاهش اندازه بدن به معنای کاهش نیاز به ویتامین دی خواهد بود و طبق مطالعه انجام شده نشان داد حتی کمی کاهش وزن منجر به یک افزایش جزیی از ویتامین دی در سطوح خون می شود.

کنترل اشتها و سیری سریع

لپتین هورمونی است که پیام سیر شدن را به مغز ارسال می کند و زمانی که سطح ویتامین دی بدن شما کافی باشد، بدن مقدار لپتین بیشتری آزاد خواهد کرد. از این رو کمبود ویتامین دی باعث مقاومت نسبت به انسولین شده که نتیجه آن پرخوری و اضافه وزن است.
کمبود ویتامین دی به معنی لپتین کمتر و افزایش هر چه بیشتر دور کمر است.

افزایش تستسترون

سطح بالای این ویتامین ممکن است با سطح بالایی ازهورمون تستوسترون در ارتباط باشد که می تواند منجر به از دست دادن وزن بدن و لاغری شود.

بر اساس یک مطالعه روی 165 مرد انجام شد که به مدت یک سال آن ها مکمل ویتامینD مصرف کردند و نتایج این آزمایش نشان داد کسانی که مکمل مصرف کرده بودند افزایش تستوسترون بیشتری داشته اند.

مطالعات متعددی بیان می کنند سطح بالایی از تستوسترون می تواند چربی بدن را کاهش و به حفظ طولانی مدت کاهش وزن و لاغری کمک کند.
این عمل با تقویت متابولیسم بدن، باعث می شود تا کالری بیشتری را پس از صرف غذا بسوزاند و از ایجاد سلول‌های جدید چربی در بدن پیشگیری کند.

5/5 - (8 امتیاز)
بله ، تحقیقات نشان داده کمبود این ویتامین باعث چاقی شده
بهترین زمان مصرف همراه با وعده غذایی است برای جذب بهتر
نسبت به کمبود پزشک باید مشخص کند
از داروخانه های سراسر کشور
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها