سبک زندگی می تواند به طور قابل توجهی بر کیفیت خواب تأثیر بگذارد و ورزش نیز از این قاعده مستثنی نیست. با این حال، ارتباط بین ورزش و خواب آنقدرها هم که فکر می کنید ساده نیست. صرفاً استفاده از انرژی بیشتر از طریق ورزش تضمین نیست، ورزش منظم و متعادل در طول روز به شما کمک می کند تا به خوابی با کیفیت برسید.

30 دقیقه در روز
ورزش روزانه باعث مصرف انرژی ذخیره شده حاصل از غذا خوردن می شود و بنابراین می تواند به بهبود کیفیت خواب کمک کند. انجام حدود نیم ساعت ورزش در روز به هنگام عصر کافی است. اما شدت تمرین و مدت زمان انجام آن به همان اندازه مهم است.

پنج ساعت قبل از خواب
از آنجایی که ورزش می‌تواند باعث افزایش آدرنالین(هورمونی که بدن شما را در حالت هوشیاری نگه می‌دارد)شود، برای بهبود کیفیت خواب، باید هر فعالیت ورزشی شدید را حدود 5 تا 6 ساعت قبل از رفتن به رختخواب پایان دهید. همانطور، زود بیدار شدن نیز برای رفتن به باشگاه می تواند شما را از ساعات خواب حیاتی محروم کند. بنابراین زمانی را پیدا کنید که مناسب شما باشد و بتوانید به آن پایبند باشید، اما تأثیراتی را که انتخاب‌هایتان ممکن است بر خوابتان بگذارد را در نظر داشته باشید.

 

شدت متوسط، نه با شدت بالا
برخی از مطالعات در مورد تأثیر ورزش بر روی افرادی که از بی خوابی مزمن رنج می برند نشان داده است که ورزش های هوازی با شدت متوسط ​​مانند پیاده روی یا شنا می تواند زمان به خواب رفتن را کاهش دهد و طول خواب را در مقایسه با عدم ورزش افزایش دهد. در این میان ورزش های هوازی شدید مانند دویدن یا وزنه برداری تاثیری نداشت. بنابراین اگر خواب هدف نهایی شماست، ورزش با شدت متوسط ​​و همچنین هر نوع تناسب اندام با شدت بیشتر را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها