مردان در طول زندگی با مشکلات متعددی در خصوص سلامت مواجه می شوند. اما خطر ابتلا به بسیاری از آنها با داشتن یک سبک زندگی فعال به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. علاوه بر مراجعه منظم به پزشک عمومی، فعالیت بدنی بهترین کاری است که می توانید برای سلامت خود انجام دهید. و دلیلش اینجاست:

خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را کاهش می دهد
عوامل خطرناک بسیاری در ابتلا به بیماری های قلبی عروقی نقش دارند، اما فشار خون بالا و کلسترول از عوامل شایع هستند. ثابت شده است که ورزش به کاهش هر دو فاکتور به طور همزمان کمک می کند. فواید ورزش هوازی برای سلامت قلب و عروق به خوبی مستند شده است. با افزایش تحرک بدنی و داشتن فعالیت بدنی متوسط ​​در هفته، خطر حمله قلبی یا سکته را به میزان قابل توجهی کاهش خواهید داد.

باعث کاهش کلسترول می شود
با بالا رفتن سن در بیشتر مردان، مقدار کلسترول شروع به حرکت در جهت اشتباه می کند. سطوح به اصطلاح کلسترول “بد” به تدریج افزایش می یابد در حالی که سطح کلسترول “خوب” تمایل به کاهش دارد. متأسفانه این ترکیب یکی از عوامل خطر اصلی بیماری قلبی است. کلسترول اضافی در پوشش داخلی رگ های خونی تجمع می یابد و منجر به حملات قلبی می شود. بهترین راه برای پایین نگه داشتن سطح کلسترول بد، رژیم غذایی کم چربی ترانس و ورزش منظم است.

خطر ابتلا به فشار خون بالا را کاهش می دهد
با بالا رفتن فشار خون، خطر بیماری قلبی و سکته تسریع می شود. متأسفانه، فشار خون معمولاً با افزایش سن مردان به دلیل سفت شدن طبیعی رگ‌ها بالا می‌رود. اما لزوما اینطور نخواهد بود. مطالعات نشان داده اند که فعالیت بدنی بیشتر می تواند خطر ابتلا به فشار خون را کاهش دهد. داشتن فعالیت ورزشی در پیشگیری، درمان و کنترل فشار خون بالا موثر خواهد بود.

خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد
شروع بزرگسالی یا دیابت نوع 2 یکی از مشکلات مهم سلامتی در بین مردان است. یک عامل رایج در دیابت نوع 2، به چربی بیش از حد بدن نسبت داده می شود. فعال ماندن می تواند به شما در حفظ وزن ایده آل کمک کند. حتی برای افرادی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند، تحقیقات نشان می دهد که ورزش همچنان می تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد. برای نتیجه بهتر توصیه می شود ترکیبی از ورزش های هوازی و مقاومتی استفاده شود.

خطر ابتلا به اختلال نعوظ را کاهش می دهد
اختلال نعوظ اختلالی است که بسیاری از مردان را مبتلا کرده است. اگرچه تأثیرات فوری آن آشکار است، اما تأثیرات طولانی مدت آن بر سلامتی مردان (از جمله استرس، اضطراب و افسردگی) قابل مشاهده نیست. ورزش سلامتی را بهبود می بخشد و انجام آن به طور منظم برای کمک به مقابله با اختلال نعوظ توصیه می شود.

باعث افزایش عزت نفس می شود
وقتی ورزش می کنید، احساس خوبی دارید. ورزش به شما کمک می کند خوش ظاهرتر به نظر برسید، در نتیجه باعث افزایش عزت نفس شما می شود، همچنین می تواند مستقیما با افسردگی مبارزه کند. افسردگی با سطوح پایین انتقال دهنده های عصبی خاص مانند سروتونین و نوراپی نفرین مرتبط است. با این حال، ورزش باعث افزایش غلظت این انتقال دهنده های عصبی و همچنین تحریک ترشح اندورفین (انتقال دهنده عصبی احساس خوب) می شود.

5/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها