آیا فعالیت های ذهنی می تواند از دست دادن حافظه یا زوال عقل را به تعویق بیاندازد؟
چه نوع فعالیت های ذهنی باید انجام دهیم؟
فعالیت های ذهنی چگونه کمک می کند؟

آیا می توانید با انجام کارهایی که ذهن شما را به چالش می کشد به مغز خود کمک کنید تا با افزایش سن همچنان سالم بماند؟ آیا این فعالیت ها می تواند به شما در جلوگیری از از دست دادن حافظه یا حتی پیشگیری یا به تاخیر انداختن زوال عقل مانند آلزایمر کمک کند؟ دانشمندان باید تحقیقات بیشتری انجام دهند تا مطمئن شوند. اما تعدادی از مطالعات نشان می دهد که فعالیت های ذهنی فوایدی دارد. در این مطلب به تأثیر ورزش بر مغز می پردازیم.

تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد وقتی افراد ذهن خود را فعال نگه می‌دارند، مهارت‌های فکری آنها کمتر کاهش می‌یابد. بنابراین بازی‌ها، پازل‌ها و انواع دیگر فعالیت های ذهنی ممکن است به کاهش از دست دادن حافظه و سایر مشکلات ذهنی کمک کنند. در یک مطالعه شامل بیش از 2800 بزرگسال 65 سال و بالاتر به مدت 5 تا 6 هفته به 10 جلسه تمرین مغزی به مدت 10 ساعت پرداختند. جلسات بر روی تاکتیک مهارت های حافظه، استدلال، سرعت پردازش اطلاعات متمرکز بود. افرادی که این آموزش را گذرانده بودند، در این مهارت ها که حداقل 5 سال به طول انجامید، بهبود یافتند. آنها همچنین در کارهای روزمره مانند توانایی مدیریت پول و انجام کارهای خانه پیشرفت کردند.

  • اما در مورد پیشگیری از آلزایمر و سایر زوال عقل ها چطور؟ آیا آموزش مغز کمکی می کند؟

یک مطالعه نشان داد که فعالیت ذهنی، افول مهارت های فکری را به تاخیر می اندازد. با این حال، پس از شروع علائم آلزایمر در افراد، زوال ذهنی در افرادی که ذهن درگیری داشتند، سرعت گرفت. ممکن است فعال بودن ذهن در ابتدا مغز را تقویت کند، پس علائم در ابتدا آشکار نشدند.
نکته امیدوارکننده اینجاست؛ افرادی که به طور منظم ذهن خود را به چالش می کشند ممکن است بخش کوتاه تری از زندگی خود را در حالت افول سپری کنند، حتی اگر آلزایمر داشته باشند.

  • چه فعالیت هایی انجام دهیم؟

این تمرینات ممکن است در هر فردی متفاوت باشد. اما به نظر می رسد ایده اصلی این است که مغز شما را فعال نگه دارد و آن را به چالش بکشد. می توانید با چیزی به سادگی غذا خوردن با دستی که معمولاً هر از گاهی از آن استفاده نمی کنید شروع کنید. مثلا اگر راست دست هستید با دست چپ غذا بخورید.

همچنین می توانید:
– چیز جدیدی یاد بگیرید، مانند زبان دوم یا یک ساز موسیقی.
– با بچه ها یا نوه های خود بازی های رومیزی انجام دهید. یا دوستان خود را برای یک بازی هفتگی با کارت دور هم جمع کنید. با امتحان کردن بازی‌های جدید، آن را با هم ترکیب کنید. ارتباطات اجتماعی همچنین به مغز شما کمک می کند.
– روی جدول کلمات متقاطع، اعداد یا انواع دیگر پازل کار کنید.
– بازی های حافظه آنلاین یا بازی های ویدیویی انجام دهید.
– بخوانید، بنویسید، یا برای کلاس های آموزش بزرگسالان محلی ثبت نام کنید.

  • فعالیت مغز چگونه می تواند کمک کند؟

مطالعات روی حیوانات نشان می دهد که فعال نگه داشتن ذهن ممکن است:
– میزان آسیب سلول های مغزی که با آلزایمر اتفاق می افتد را کاهش دهید.
– حمایت از رشد سلول های عصبی جدید
– سلول های عصبی را وادار کنید تا برای یکدیگر پیام ارسال کنند.
– هنگامی که مغز خود را با تمرینات یا کارهای دیگر فعال نگه می دارید، ممکن است به ایجاد ذخیره ای از سلول های مغز و پیوند بین آنها کمک کنید. حتی ممکن است سلول های مغزی جدیدی رشد کنید. این ممکن است یکی از دلایلی باشد که دانشمندان بین آلزایمر و سطوح تحصیلات پایین‌تر ارتباط پیدا کرده‌اند. کارشناسان فکر می کنند فعالیت ذهنی اضافی ناشی از آموزش ممکن است از مغز با تقویت ارتباطات بین سلول های آن محافظت کند.
نه آموزش و نه ورزش مغز راه مطمئنی برای پیشگیری از آلزایمر نیست. اما ممکن است به تأخیر علائم کمک کنند و ذهن را برای مدت طولانی تری بهتر کار کند.

3.9/5 - (24 امتیاز)
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها