دلایل مختلفی برای درد آرنج یا بازو وجود دارد که شامل آسیب دیدگی، فشردگی عصب بازو، آرتریت و … است. در ادامه به تشریح این عوامل می پردازیم:

جراحت
رگ به رگ شدن زمانی رخ می دهد که حرکت بازو باعث آسیب به بافت های همبند در ناحیه شود. این امر می تواند به صورت درد حاد و موقت در بازو یا آرنج ظاهر شود که با گذشت زمان و ترمیم بافت ها بهبود می یابد.

شکستگی یا دررفتگی استخوان در بازو یا آرنج نیز ممکن است موجب ایجاد درد آرنج شود. اکثر بیماران می توانند علت درد را شناسایی کنند یا علت را در یک حادثه خاص که باعث آسیب دیدگی شده است جستجو کنند.

آسیب فشاری مکرر (RSI) نیز می تواند باعث درد آرنج شود. این به دلیل انجام فعالیت های تکراری است که شامل حرکات آرنج است. به طور معمول این آسیب دیدگی در کارمندان اداری که به طور مکرر از رایانه در طول روز استفاده می‌کنند و سایر افرادی که شغلشان شامل کارهای دستی تکراری است، مشاهده می شود.

آرنج تنیس بازان یا آرنج گلف باز می تواند باعث درد آرنج شود و به دلیل استفاده بیش از حد از ماهیچه ها و تاندون ها در مفصل رخ می دهد. این نامگذاری به این علت است که در اکثر افرادی که تنیس یا گلف بازی می کنند، حرکات مفصل بازو شایع است.

فشردگی عصب
مفاصل و استخوان های یک فرد ساییدگی و پارگی را به عنوان بخشی از روند طبیعی پیری نشان می دهند. این امر می تواند منجر به له شدن یا به دام افتادن اعصاب شود که به نوبه خود می تواند باعث درد در نواحی مختلف بدن شود. در این حالت ممکن است اعصاب اطراف آرنج تحت فشار قرار گرفته و باعث ایجاد درد شود. همچنین بی حسی یا سوزن سوزن شدن نیز ممکن است احساس شود.
اسپوندیلوز گردنی وضعیتی است که اعصاب نخاعی در ناحیه گردن فشرده می شود. برخی از این اعصاب مسئول پیام‌های حسی درد هستند که به بازو منتقل می‌شوند. آسیب به آنها می تواند منجر به درد شود. گاهی اوقات ممکن است عصب فشرده شده در بازو قرار گیرد.

دنده گردنی یک ناهنجاری اسکلتی عضلانی است و علت آن وجود یک زائده استخوانی در کنار زائده عرضی مهره هفتم گردنی است که معمولا وجود ندارد ولی بودن آن در بعضی افراد موجب فشار بر روی اعصاب و عروقی میشود که از بین آن و استخوان ترقوه عبور میکنند و در نهایت می تواند منجر به درد آرنج شود.

آرتروز
استئوآرتریت یا آرتریت روماتوئید که مفصل آرنج را تحت تاثیر قرار می دهد باعث سفتی، درد و التهاب آرنج و بازو می شود.

استئوآرتریت شامل آسیب به غضروف در انتهای استخوان ها می شود. این غضروف ها در جلوگیری از اصطحکاک بین مفاصل نقش دارند، استفاده بیش از حد یا آسیب به مفصل منجر به مالش استخوان ها روی یکدیگر می شود که علائم آرتریت را تحریک می کند.

آرتریت روماتوئید شامل یک پاسخ خود ایمنی بدن است که منجر به آسیب به غشای سینوویال می شود که مفاصل بدن از جمله آرنج را می پوشاند. در این حالت معمولا هر دو آرنج تحت تاثیر قرار می گیرند.

سایر وضعیت هایی که باعث درد آرنج می شوند

  • آنژین وضعیتی است که شامل کاهش جریان خون به ماهیچه های قلب (بعلت باریک شدن رگ های خونی)است. افراد مبتلا به آنژین ممکن است یک درد کسل کننده و ضربان دار را در قفسه سینه، گردن و بازوی چپ به عنوان علامت این بیماری تجربه کنند، به ویژه در حین فعالیت بدنی یا زمانی که تحت استرس هستند.
  • نقرس بیماری دیگری است که با تشکیل کریستال های تیز در نقاط مختلف بدن، از جمله در داخل مفاصل آرنج مشخص می شود و این به دلیل غلظت بالای اسید اوریک در بدن است که می تواند باعث درد شدید آرنج در هنگام حمله نقرس شود.
  • بورسیت اولکرانون تجمع مایع در داخل چین غشای سینوویال صاف است که اولکرانون (نوک استخوانی مفصل آرنج) را بالشتک می کند و باعث درد و التهاب می شود.
امتیاز مطلب
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها