درد طبیعی یک واکنش سالم در برابر تهدید در محیط است، که به او هشدار می‌دهد رفتار خود را فوراً تغییر دهد. اما گاهی اوقات این مشکل، مدت‌ها پس از عبور از خطر ادامه می‌یابد و مزمن می‌شود. دردهای مزمن به صورت سردرد، مشکلات مفصلی یا فیبرومیالژیا کامل می‌تواند زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. دردهای مزمن، شامل بیماری های جسمی و هم روانی می شود. در این مقاله به چگونگی تصورات در مورد این موضوع می‌پردازیم.

 

آب و هوا بر درد تأثیر می گذارد

تصور درست : اگر هنگام سرما یا باران درد مفاصل شما تشدید می شود، این فقط یک تصور نیست . تغییرات فشار هوا می‌تواند باعث شود برخی از افراد – به‌ویژه مبتلایان به آرتریت – درد بیشتری در مفاصل خود داشته باشند.

 

استراحت زیاد برای کمردرد مفید است

تصور غلط : اگرچه ممکن است پزشک استراحت کوتاه مدت را تجویز کند، اما بهتر است فعال باشید. کارشناسان می گویند که استراحت کامل در رختخواب یکی از بدترین کارهایی است که می توانید برای کمردرد یا هر نوع درد طولانی مدت (مزمن) انجام دهید. اگر فعال نباشید، بدن شما به سرعت از وضعیت خارج می شود، بنابراین وقتی در نهایت تحرک پیدا می کنید، درد بیشتری خواهید داشت. زمانی که درد شدید است ورزش را محدود کنید، اما تا جایی که می توانید فعالیت های عادی خود را انجام دهید.

بی خوابی

کاهش وزن درد را کاهش می دهد

تصور درست : اگر اضافه وزن دارید، کاهش دادن مقداری از وزن به معنای فشار کمتر بر مفاصل و کمر است. حتی کاهش چند کیلوگرم از وزن می تواند تفاوت ایجاد کند. با پزشک خود برای رسیدن به وزن ایده آل مشورت کنید، قطعا بهترین و مطمئن‌ترین راهکارها را پیشنهاد می‌کند.

 

درد جزئی را نادیده بگیرید

تصور غلط : بسیاری از مردم بر این باورند که درد چیزی است که باید با آن زندگی کرد، اما هرگز نباید آن را نادیده بگیرید. حتی اگر با مصرف داروهای مسکن بدون نسخه، تسکین پیدا کرد، اگر شدید است، بیش از یک یا دو هفته طول می‌کشد، به مرور زمان بدتر می‌شود یا انجام فعالیت‌های روزانه‌تان را سخت می‌کند، به پزشک مراجعه کنید.

نگرش شما تأثیر می گذارد

تصور درست : شما نمی خواهید درد خود را نادیده بگیرید. اما هر چقدر هم که سخت باشد، سعی کنید به آن فکر نکنید، زیرا ممکن است احساس بدتری در شما ایجاد کند. در عوض، به دنبال راه حل باشید. از پزشک خود بپرسید چه چیز دیگری می توانید امتحان کنید — شاید فیزیوتراپی؟ اگر آسیب دیدگی باعث ایجاد احساس افسردگی، عصبانیت یا نگرانی شده است، صحبت با مشاور یقینا نتیجه بخش خواهد بود.

 

بدون درد، نتیجه بخش نخواهد بود

تصور غلط : اگر چه خوب است که هنگام ورزش به خودتان فشار بیاورید، مهم است که بدانید چه زمانی باید آن را متوقف کنید. هنگام ورزش هرگز نباید احساس درد کنید. در این صورت تمرین را متوقف و استراحت کنید. برای ایمن ماندن، محدودیت های ورزشی خود را بشناسید و آنها را رعایت کنید.

درد بخشی از پیری است

تصور غلط : دردهای مزمن مانند موی سفید و چین و چروک نیست. ممکن است در دوران جوانی احساسی نداشته باشید. اما اگر هر روز درد دارید، با پزشک خود صحبت کنید تا به شما کمک کند تسکین پیدا کنید. در هر سنی، نباید به احساس بد رضایت دهید.

 

داروهای ضد درد منجر به اعتیاد می شوند

تصور غلط : داروهای مسکن تجویزی اگر آنها را طبق دستور پزشک مصرف کنید، به ندرت باعث اعتیاد می شوند. بیش از مقدار تجویز شده استفاده نکنید و آنها را بیشتر از آنچه توصیه شده مصرف نکنید. اگر با دوز مصرفی درد تسکین پیدا نکرد، با پزشک خود در میان بگذارید. دوز را به تنهایی تغییر ندهید و هرگز از نسخه شخص دیگری استفاده نکنید.

5/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها