اگر از ترس آسیب دیدن مفاصل، از باشگاه دوری می کنید، لازم نیست نگران باشید ورزش در واقع می تواند به محافظت از مفاصل و همچنین تسکین درد کمک کند. یکی از دلایل رایجی که مردم از تمریناتی مانند دویدن، وزنه زدن یا برخی کلاس ها اجتناب می کنند این است که گمان می کنند برای مفاصل مضر است.
برخلاف تصور، مطالعات انجام شده در دهه گذشته نشان داده است که ورزش به مفاصل و به ایجاد غضروف سالم و حمایت عضلانی در اطراف مفاصل کمک می کند و آنها را برای مدت طولانی قوی تر نگه می دارد.

ساخت غضروف قوی در مفاصل
آرتریت زمانی اتفاق می‌افتد که غضروفی که مفاصل شما را بالشتک می‌کند آسیب می بیند به طوری که بالشتک کمتری برای مفصل ایجاد می‌کند و فضای بین مفصلی کاهش می‌یابد. این امر منجر به درد و ناراحتی در برخی افراد می شود و برای انجام کارها و فعالیت های اوقات فراغت محدود می شوند.
هنوز 100٪ مشخص نیست که دقیقاً چه چیزی باعث آرتروز می شود، اما صرفاً به دلیل ساییدگی و پارگی مفاصل در اثر ورزش نیست. به نظر می رسد این بیماری در نتیجه التهاب در مفصل است که می تواند توسط آسیب های قبلی و سایر عوامل سبک زندگی، مانند اضافه وزن، که باعث تحلیل غضروف می شود، بدتر شود. تحقیقات نشان داده است که ورزش در واقع می تواند غضروف را تقویت کند.
مفاصل شما توسط یک قطعه نازک از بافت متصل به منبع خون شما به نام غشای سینوویال احاطه شده اند. این غشاء مایعی را تولید می کند که مفاصل شما را روان می کند. غضروف منبع خون مستقلی ندارد، بنابراین مواد مغذی خود را از این مایع دریافت می کند.

هنگام ورزش، خون سریعتر به سراسر بدن پمپاژ می شود و منابع فراوانی از مواد مغذی، به مایع تزریق می شود. علاوه بر این، نشان داده شده است که دویدن و سایر تمرینات پر تاثیر، این مایع غنی از مواد مغذی را وارد غضروف کرده و آن را سالم نگه می دارد.
اگر از قبل از درد مفاصل رنج می‌برید، حداقل در کوتاه‌مدت باید از انجام ورزش‌های شدید که این درد را تشدید می‌کند اجتناب کنید. تمرینات زیادی وجود دارد که می توانید برای تقویت مفاصل خود انجام دهید. اگر می‌خواهید ورزش‌های با تاثیر بالا را انجام دهید، نکته کلیدی این است که آن را به آرامی انجام دهید.

ماهیچه ها و رباط ها – پشتیبان مفاصل
زانوها، لگن و سایر مفاصل برای ثابت ماندن به شبکه حمایتی از عضلات متکی هستند. بنابراین ورزش‌هایی که این عضلات و رباط‌ها را می‌سازند، مفاصل شما را تقویت می‌کنند و در درازمدت کمتر مستعد آسیب می‌شوید.

تمرینات قدرتی از وزن برای ساختن تدریجی تون عضلانی استفاده می کند. اگر بتازگی ورزش می کنید، باید از تمرینات با وزن بدن شروع کنید و به وسیله دستگاه های وزنه برداری که در حین تمرین پایداری می کنند، کار کنید. سپس می توانید با وزنه های آزاد مانند کتل بل یا دمبل تمرین کنید. باز هم، نکته ی کلیدی آهسته و پیوسته را به یاد داشته باشید.
اگر از قبل درد مفاصل دارید، تمرینات بالینی را برای تقویت مفاصل خود امتحان کنید. از یک مربی شخصی یا فیزیوتراپیست راهنمایی بخواهید، به خصوص اگر آسیب یا شرایط خاصی دارید.

چگونه ورزش می تواند درد مفاصل را تسکین دهد
مزیت شگفت انگیز ورزش این است که می تواند به پیشگیری و تسکین درد در مفاصل شما کمک کند. از طرفی بهبود سلامت قلبی عروقی می تواند به کاهش التهاب کلی که باعث درد می شود کمک کند. علاوه بر این، هرچه بیشتر تحرک داشته باشید، احساس سفتی و خستگی کمتری خواهید داشت.
ورزش همچنین می‌تواند بر دیدگاه ذهنی شما تأثیر بگذارد و گیرنده‌های مغز شما را با اندورفین‌های «احساس خوب» پر کند، که هم باعث می‌شود احساس شادی بیشتری داشته باشید و هم درک شما از درد را تغییر می‌دهد. ممکن است متوجه شوید که انگیزه بیشتری دارید و درد بعد از ورزش قابل کنترل تر می شود.

4.3/5 - (3 امتیاز)
خیر ، شما اگر اصولی تمرین کنید به موجب افزایش توده عضلانی ، مفاصلتون کمتر درمعرض آسیب قرار میگیرند.
مکمل گلوکوزامین یا Tripel Flex
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها