بسیاری از افراد در زمان قاعدگی از انجام تمرینات ورزشی خود صرف نظر می کنند. چنانچه شما نیز جزو این دسته از افراد هستید، بهتر است بدانید دلیلی وجود ندارد که ورزش را صرفاً به این دلیل که پریود شده‌اید کنار بگذارید.

در ادامه به بایدها و نبایدهای ورزش در قاعدگی اشاره می کنیم:

 

فواید ورزش در پریود

فواید جسمی و روحی ورزش فقط به این دلیل که پریود شده اید متوقف نمی شود. در واقع، رعایت روتین ورزشی به کاهش برخی از مشکلات رایج همراه با قاعدگی کمک می کند. دوران قاعدگی از نقطه نظر هورمونی دوران پیچیده ای است. هر دو هورمون پروژسترون و استروژن در تمام طول دوره چرخه قاعدگی در پایین ترین حد خود هستند، که می تواند باعث شود افراد احساس خستگی کنند و انرژی کمتری داشته باشند.

با این اوصاف، اجتناب از ورزش باعث ذخیره انرژی یا ایجاد احساس بهتر در شما نمی شود. به جای اینکه تمام فعالیت های خود را در دوران قاعدگی متوقف کنید، از این هفته به عنوان فرصتی برای امتحان برخی تمرینات جدید استفاده کنید. در اینجا پنج فایده ورزش در دوران قاعدگی را بیان می کنیم.

 

کاهش علائم PMS

اگر در روزهای منتهی به قاعدگی و در طول سیکل پریودی دچار خستگی و نوسانات خلقی می شوید، ورزش هوازی منظم ممکن است این علائم را کاهش دهد.

ورزش و قاعدگی

افزایش اندورفین

از آنجایی که ورزش، بصورت طبیعی باعث بالا رفتن اندورفین می شود، می تواند خلق و خوی شما را بهبود بخشد و در واقع احساس بهتری به شما بدهد. یکی از مزایای اصلی ورزش در دوران پریود، ترشح اندورفین و تمرین “بالا” است. از آنجایی که اندورفین یک مسکن طبیعی است، هنگامی که در حین ورزش آزاد می شود، ممکن است از دوران قاعدگی دردناک و ناراحت کننده خلاص شوید.

 

افزایش قدرت بدنی

یک مطالعه نشان داد که دو هفته اول چرخه قاعدگی شما (روز اول اولین روز پریود است) ممکن است به شما امکان دهد به دلیل سطوح پایین هورمون های زنانه، افزایش قدرت و توان بیشتری را تجربه کنید.

 

تقویت خلق و خوی

ورزش در زمان پریودی خلق و خوی شما را بهبود می بخشد و گردش خون را افزایش می دهد. ورزش همچنین باعث کاهش گرفتگی، سردرد یا کمر درد مرتبط با پریود می شود.

 

مبارزه با دوره های دردناک

اگر دوره‌های دردناکی را تجربه می‌کنید که به آن دیسمنوره نیز می‌گویند، به خوبی می‌دانید که این زمان از ماه، چقدر می‌تواند ناراحت کننده باشد. ورزش اغلب آخرین کاری است که هر کسی در دوره پریود خود می‌خواهد انجام دهد. اما ثابت شده است که انجام برخی ورزش‌های سبک مانند پیاده روی در دوره قاعدگی، بسیاری از علائم را کاهش می‌دهد.

 

بهترین تمرینات برای انجام پریودی

چند روز اول پریود ممکن است ناراحت کننده تر باشد، به خصوص اگر در این زمان خونریزی زیادی داشته باشید. به همین دلیل است که تمرکز بر حرکات و تمرینات ملایم باید در صدر لیست فعالیت های شما قرار گیرد.

بهترین ورزش در طول دوره قاعدگی، فعالیتی است که دوست دارید انجام دهید. دوره قاعدگی ممکن است زمان خوبی برای کاهش شدت ورزش باشد. با در نظر گرفتن این موضوع، در اینجا چند ایده برای ورزش در دوران قاعدگی وجود دارد.

پیاده روی سبک یا سایر تمرینات هوازی سبک

تمرینات قلبی عروقی یا هوازی خود را با شدت کمتر انجام دهید یا از مقداری که معمولا انجام می دهید بکاهید. تمرینات هوازی سبک، کاردیو، پیاده روی یا دوره های کوتاه تر را در نظر بگیرید. طبق یک منبع معتبر تحقیقاتی ریه‌های شما بعداً در روتین ورزشی بهتر کار می‌کنند، بنابراین این نوع تمرین را برای پایان دوره قاعدگی خود حفظ کنید.

 

تمرینات قدرتی کم حجم و فعالیت های مبتنی بر قدرت

با توجه به پتانسیل افزایش قدرت در این مدت، تمرینات قدرتی کم حجم و فعالیت های مبتنی بر قدرت حرکتی هوشمندانه است. در واقع، این زمان بسیار مناسبی برای انجام جلسات طولانی تری است که شامل ترکیبی از فعالیتی شدیداً قدرتی و کاردیو است.

 

یوگا و پیلاتس

دو تا سه روز منتهی به قاعدگی زمان خوبی برای انجام فعالیت هایی مانند یوگا است که می تواند به آرامش بدن شما کمک کند و به طور بالقوه علائمی مانند گرفتگی، حساسیت سینه ها و خستگی و درد عضلانی را کاهش دهد.

 

اگر هیچ گونه ناراحتی از دوره قاعدگی خود را تجربه نمی کنید، با خیال راحت به ورزش معمول خود ادامه دهید. فقط مراقب تنظیمات بدنتان در این مدت باشید. اگر متوجه شدید که بدن شما مانند معمول عمل نمی کند، به خود استراحت دهید و شدت آن را کاهش دهید.

 

ورزش هایی که باید در دوره پریود از آن اجتناب کنید

درست مانند فعالیت‌های خاصی که ممکن است انجام آن ها در طول دوره قاعدگی مناسب‌تر باشد، برخی تمرین‌ها نیز وجود دارند که ممکن است بخواهید از آنها اجتناب کنید. گفته می‌شود، بسیاری از زنان می‌توانند فقط با برخی تغییرات جزئی به تمرینات عادی خود ادامه دهند.

 

به طور کلی، در این مدت باید استرس و حجم تمرین را کاهش دهید. این به معنای توقف تمرین نیست، برعکس، فقط به معنای کاهش مقدار آن است.

 

نتیجه گیری

ورزش منظم برای بدن و ذهن شما مفید است. هیچ دلیل علمی وجود ندارد که در طول دوره قاعدگی از تمرینات خود صرف نظر کنید. در واقع، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ورزش در این دوران می تواند مفید باشد.

نکته اصلی این است: ورزش را ادامه دهید، اما از شدت آن بکاهید، به خصوص اگر احساس خستگی می کنید. تمرینات خود را تغییر دهید، زمان بیشتری را برای ریکاوری اختصاص دهید.

1/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها