تمرینات فارتلک

فارتلک یک کلمه سوئدی است و تقریباً به معنای “بازی با سرعت” است. تمرین فارتلک شامل تغییر شدت یا سرعت دویدن برای بهبود تناسب اندام و استقامت است. فارتلک در واقع شامل تغییر شدت یا سرعت متناوب دویدن از حالت های سریع به آهسته، برای بهبود تناسب اندام و استقامت است.
وقتی تمرین فارتلک انجام می دهید، اساساً در حال «ترکیب کردن همه چیز» هستید.
جلسات فارتلک معمولاً حداقل 45 دقیقه زمان می برد و شدت آن می تواند از پیاده روی تا دوی سرعت متفاوت باشد.

مزایای تمرینات فارتلک چیست؟
تمرینات فارتلک جزو تمرینات انفرادی است و خود شرکت کننده می تواند شدت و سرعت را تعیین کند. این امر می تواند سرگرم کننده باشد و در مقایسه با یکنواختی جلسات ثابت، تنوع بسیار بیشتری را ارائه می دهد.
به دلیل تغییرات زیاد در شدت تمرین، این یک روش خوب برای تمرین هر سه سیستم انرژی (سیستم انرژی فسفاژن، سیستم انرژی هوازی، سیستم انرژی بی هوازی) و همچنین انواع فیبرهای عضلانی مختلف است. فارتلک به بدن شما آموزش می دهد تا به شدت تغییرات واکنش نشان دهد و این می تواند در برخی از ورزش ها بسیار مهم باشد، به ویژه ورزش های گروهی مانند هاکی، راگبی یا فوتبال.
شما می توانید تمرین فارتلک را در داخل یا خارج از خانه انجام دهید. تمرین بر روی یک دستگاه قلبی عروقی مانند تردمیل با انتخاب برنامه «تصادفی» می تواند تا حدودی تمرین فارتلک را شبیه‌سازی می‌کند. می‌توانید سرعت و شیب را نیز به صورت دستی در طول دویدن خود بسته به احساس خود تغییر دهید. تمرین فارتلک ماهیت کاملا تصادفی دارد و به شما این امکان را می دهد که شدت جلسه تمرین خود را تغییر دهید.

چه زمانی باید تمرینات فارتلک انجام داد؟
فارتلک انتخاب خوبی برای کسانی است که از یک ساختار منظم یا روتین در جلسات تمرین قلبی عروقی خود بیزارند. فارتلک به شما امکان می دهد تا بر تمرینات خود کنترل داشته باشید و بیشتر سرگرم شوید. که می تواند باعث شود به تمرینات خود بیشتر پایبند باشید و بالطبع نتایج بهتری به شما می دهد.
با این حال، فارتلک ممکن است برای افرادی که به دنبال اندازه‌گیری میزان پیشرفت هستند یا هدف خاصی را متصور هستند مناسب نباشد. به دلیل ماهیت نامنظم تمرین، افرادی که خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی دارند، ممکن است بیش از حد به خود فشار بیاورند.

نمونه ای از یک جلسه تمرین فارتلک
دویدن در فضای باز:
بمدت 45 دقیقه در فضای باز در زمین های مختلف با تغییر سرعت بین دویدن آهسته و چند سرعت سریع به مدت 10 ثانیه در یک زمان

4/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها