گرمازدگی

افزایش گرما مدتی است که در سرتاسر جهان از نظر وقوع و مدت زمان افزایش یافته است و به نظر می رسد روندی باشد که ادامه خواهد داشت. طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، تعداد افرادی که در معرض امواج گرما قرار گرفته اند بین سال های 2000 تا 2016 حدود 125 میلیون نفر افزایش یافته است.

چگونه بدن انسان به گرما واکنش نشان می دهد؟

عوامل محیطی مانند آب و هوا و گرمای داخلی بدن ناشی از فرآیندهای متابولیک هر دو در نحوه گرم شدن بدن نقش دارند. هنگامی که بدن گرم می شود، دمای بدن باعث افزایش ضربان قلب و افزایش جریان خون به سطح پوست می شود، چرا که رگ های خونی برای افزایش تعریق گشاد می شوند.
گرمای دما حجم زیادی از آب بدن را کم می کند و بخش مرکزی بدن را گرم می کند. زمانی که در معرض هوای گرم خارج از خانه قرار بگیرید، به تدریج و با گذشت زمان، بدن رطوبت خود را از دست می دهد و گرم می شود، که روند کم آبی را تسریع می کند.

گرمازدگی

از قبل برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی از قبل می تواند به افراد کمک کند تا از بیماری های مربوط به گرمازدگی ایمن بمانند. قبل از خروج از منزل در هوای گرم، موارد زیر را در نظر بگیرید:
دمای هوا چقدر خواهد بود؟
چه مدت در معرض هوای گرم قرار خواهید داشت؟
برای دورماندن از آفتاب مستقیم سایه ای وجود خواهد داشت؟
برنامه‌ها یا صفحات وب مرتبط با آب و هوا را چک کنید تا ببینید دمای هوا چقدر خواهد بود؟ آیا بارش یا پوشش ابری وجود خواهد داشت؟ شاخص گرما چقدر است؟

به دنبال سایه و محافظی برای نور خورشید باشید

اگر قصد دارید مدتی بیرون باشید، مطمئن شوید که مکانی وجود دارد که سایه ایجاد می کند، مانند درختان یا یک منطقه سرپوشیده برای پیک نیک. بهتر از همه، اگر ساختمانی با تهویه مطبوع وجود دارد، زمان های مشخصی را برای ورود به ساختمان تعیین کنید.
به یاد داشته باشید که سایه نباید حتما شامل ساختار فیزیکی باشد، پوشیدن کلاه یا حمل چتر هر دو سایه محلی برای شخصی که آنها را دارد ایجاد می کند.

استفاده از رنگ های روشن به جای رنگ های تیره نیز می تواند شما را خنک تر نگه دارد، زیرا رنگ های تیره باعث ایجاد گرمای بیشتر می شوند .
در زمستان، پوشیدن رنگ های تیره عالی است، چرا که نور خورشید را جذب می کنند و شما را گرم نگه می دارند. در تابستان برعکس است، رنگ های روشن بپوشید تا نور خورشید را منعکس کند و شما را خنک تر نگه دارد.

هیدراته بمانید

آبرسانی بدن کمک می کند تا دمای طبیعی بدن حفظ شود. زمانی که عرق می کنید، آب آشامیدنی جایگزین حجم مایعاتی می شود که از دست می دهید در همان حال بدن را از درون خنک می کند. علاوه بر آب، نوشیدنی هایی که حاوی الکترولیت هستند نیز می توانند به حفظ آب بدن کمک کنند.
هنگامی که در محیط هایی با دمای بالا هستید از نوشیدنی هایی که کافئین یا الکل دارند، خودداری کنید.این نوشیدنی ها باعث کم آبی بدن می شوند.
الکل باعث ایجاد اختلال در توانایی تشخیص میزان گرما می شود و روند کم‌آبی بدن را تسریع می‌کند.
علاوه بر این، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDCTrusted Source) راه‌های زیر را برای اطمینان از نوشیدن آب توصیه می‌کند:
همیشه یک بطری آب همراه خود داشته باشید.
یک بطری آب را فریز و با خود حمل کنید.
لیموی تازه یا آب لیمو را به آب خود اضافه کنید تا طعم آن بهتر شود.

گرمازدگی

با احتیاط ورزش کنید

اگر در حال انجام فعالیت هایی مانند پیاده روی یا ورزش در گرما هستید، از داشتن قدرت جسمانی کافی خود مطمئن شوید و همچنین در حین و بعد از ورزش، آب بنوشید.
وقتی فعالیت کمتر از 1 ساعت است، آب نوشیدنی ایده آل است. بعد از 1 ساعت، نوشیدن مایعاتی که هم کربوهیدرات و هم سدیم دارند می‌توانند گلوکز و الکترولیت‌های از دست رفته را جبران کنند.
قبل از ورزش در گرما،در یک محیط سردتر، سطح اولیه تناسب اندام را ایجاد کنید.

به تدریج ساعات و روزهای فعالیت در آب و هوای گرمتر را در طی چند هفته افزایش دهید. حتماً استراحت کنید و روش‌های خنک‌کننده مانند حوله‌های یخی در دسترس داشته باشید.

علائم گرمازدگی و سکته را بشناسید

آگاهی از علائمی که می تواند نشان دهنده یک بیماری جدی مرتبط با گرما باشد می تواند به شما کمک کند در صورت نیاز به دنبال مراقبت باشید. دو شرطی که باید به طور خاص آگاه بود عبارتند از:
گرمازدگی زمانی اتفاق می‌افتد که بدن مقدار زیادی آب و نمک را از دست می‌دهد،که معمولاً بعلت تعریق زیاد اتفاق می افتد.
گرمازدگی زمانی اتفاق می افتد که بدن نتواند دمای خود را کنترل کند و نتواند از طریق تعریق خنک شود.
منبع CDCTrusted موارد زیر را به‌عنوان نشانه‌های کلیدی فهرست می‌کند که باید برای هر شرایط به آنها توجه کرد.

گرمازدگی
دمای بدن بالا که به 103 درجه فارنهایت یا بالاتر می رسد
پوست داغ، قرمز، خشک یا مرطوب
نبض سریع و قوی
سردرد
سرگیجه
حالت تهوع
گیجی
عبور از
گرمازدگی
عرق کردن شدید
پوست سرد، رنگ پریده یا لطیف
نبض تند و ضعیف
حالت تهوع یا استفراغ
گرفتگی عضلات
خستگی یا احساس ضعف
سرگیجه
سردرد
غش کردن

امتیاز مطلب
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها