متابولیسم ( سوخت و ساز ) کلمه ای است که از آن برای توضیح مقدار انرژی مصرفی بدن استفاده می کنیم. افزایش سوخت و ساز برای کاهش وزن و تثبیت آن مناسب است چون بدان معنا است که بدنتان انرژی بیشتری مصرف و چربی کمتری را ذخیره می کند. افزایش یا کاهش سرعت سوخت و ساز معمولا طی یک دوره اتفاق می افتد و می تواند شامل عوامل مختلفی باشد.

در ادامه مواردی را به شما معرفی می کنیم که می توانند باعث کندی سوخت و ساز شوند. با این حال نحوه تاثیر گرفتن نرخ سوخت و ساز می تواند به افراد نیز بستگی داشته باشد.

1. ژن های شما

متابولیسم این است که چگونه بدن شما غذا را به انرژی تبدیل می کند. اگر بدن شما در سوزاندن کالری هنگام استراحت یا خواب کند است، احتمالاً این ویژگی را از والدین خود و از طریق ژن های خود دریافت کرده اید.

کاری که می توانید انجام دهید: از آنجایی که نمی توانید ژن های خود را تغییر دهید، روی عادات خود تمرکز کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای تقویت متابولیسم، ورزش بیشتر است. به دنبال راه هایی باشید که فعالیت های روزانه خود را بیشتر کنید.

2. هورمون ها

تغییر در هورمون‌های شما می‌تواند مصرف انرژی بدن را متوقف کند و این امر می تواند شما را خسته کند. برخی از شرایط، مانند کم کاری یا پرکاری تیروئید و دیابت، بیماری های هورمونی هستند که بر متابولیسم شما تأثیر می گذارند. استرس همچنین هورمون هایی را ترشح می کند که می توانند باعث کاهش سرعت شوند.

کارهایی که می توانید انجام دهید: اگر شرایط پزشکی دارید، راهکارهای درمانی را انجام دهید. و البته کنترل و کاهش استرس را در اولویت قرار دهید.

 متابولیسم

4. رژیم های غذایی سخت

نحوه کاهش وزن مهم است. اگر به اندازه کافی غذا نمی خورید، متابولیسم شما به آرامی تغییر می کند. رژیم های غذایی سخت، به خصوص زمانی که ورزش می کنید، به بدن شما می آموزد که با کالری کمتر بسنده کند. این می تواند نتیجه معکوس داشته باشد، زیرا بدن شما به سختی آن کالری را از دست می دهد، که کاهش وزن را سخت تر می کند.

کاری که می توانید انجام دهید: اگرچه ممکن است بیشتر طول بکشد، اما برنامه کاهش وزن خود را واقع بینانه نگه دارید، نه شدید.

5. نمک دریا

با اینکه نمک دریا برای بسیاری از علاقمندان به غذا و سرآشپزها محبوب است، اما فاقد ید است که تیروئید برای مدیریت متابولیسم به آن نیاز دارد.

کاری که می توانید انجام دهید: فقط یک قطره نمک خوراکی یددار این نیاز را برآورده می کند یا از یک غذای غنی از ید مانند میگو بهره ببرید.

6. کم آبی بدن

بدون H2O کافی، متابولیسم شما ممکن است متوقف شود. برخی مطالعات نشان می دهد که آب به بدن در سوزاندن انرژی کمک می کند و باعث کاهش وزن می شود. در هر دمایی، آب به سیر شدن شما نیز کمک می کند، بنابراین کمتر غذا می خورید.

کاری که می توانید انجام دهید: آن را در طول روز میل کنید. همچنین می توانید غذاهایی که به طور طبیعی غنی از آب هستند، مانند هندوانه یا خیار، بیشتر بخورید.

7. نوشیدنی های فاقد کافئین

کافئین باعث افزایش متابولیسم می شود و در صورت مصرف زیاد محصولاتی که کافئین زدایی شده‌اند، کافئین را که موتور متابولیک شما را به کار می‌اندازد از دست خواهید داد. با این حال به یاد داشته باشید که باید در مصرف کافئین هم محتاط بود چون برخی تحقیقات نشان می دهد که قهوه می تواند بر سطح قند خون تأثیر بگذارد. بنابراین اگر دیابت دارید، ممکن است لازم باشد تا مصرف آن را محدود کنید.

کارهایی که می توانید انجام دهید: اگر نمی توانید مصرف کافئین را مدیریت کنید، روی توصیه‌های دیگر تمرکز کنید. عوامل زیادی می توانند به متابولیسم شما کمک کنند.

8. کمبود کلسیم

نیاز بدن به کلسیم فراتر از استخوان ها است. از جمله کارهای مثبت دیگری که کلسیم برای بدن شما انجام می دهد این است که یک ماده مغذی کلیدی برای متابولیسم سریع است و بسیاری از مردم آن را به اندازه کافی دریافت نمی کنند.

کاری که می توانید انجام دهید: البته می توانید کلسیم را از شیر و لبنیات دریافت کنید. همچنین در بسیاری از غذاهای غنی شده (مانند غلات، آب پرتقال، و شیر سویا یا بادام)، ماهی آزاد کنسرو شده، سبزی شلغم، کلم پیچ و توفو وجود دارد.

9. گرمای محیط

درجه حرارات بالای وسایل گرمایشی در اتاق خواب همیشه ایده خوبی نیست، نه حداقل در مورد متابولیسم بدن. دمای بالای اتاق، بدن شما را از تولید چربی قهوه ای که مملو از سلول های کالری سوز است، باز می دارد.

کاری که می توانید انجام دهید: پایین آوردن دمای اتاق قبل از خواب، سطح چربی قهوه ای را افزایش می دهد. وقتی بیرون هوا سرد است، پیاده روی سریع منظم نیز ممکن است این کار را انجام دهد.

10. داروهای مصرفی

برخی داروها می توانند متابولیسم شما را کاهش دهند. اینها شامل بسیاری از داروهای ضد افسردگی و برخی از داروهای ضد روان پریشی است که پزشکان برای درمان اسکیزوفرنی استفاده می کنند. بسیاری از داروهای دیگر، مانند داروهایی که ضربان قلب را کاهش می دهند، نیز می توانند چنین تأثیری داشته باشند.

چه کاری می توانید انجام دهید: اگر فکر می کنید نسخه های شما ممکن است مشکل ساز باشد، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است چیزی وجود داشته باشد که بتوانید به جای آن از آن استفاده کنید.

11. کاهش کربوهیدرات ها

مطمئنا، کاهش کربوهیدرات های ناسالم می تواند به شما در مدیریت وزن و سوزاندن سریعتر چربی کمک کند. اما بدن شما برای ساختن انسولین به آنها نیاز دارد. همیشه از کربوهیدرات کم استفاده کنید و این هورمون کلیدی را کمتر می‌سازید. متابولیسم شما متوقف می شود و به اندازه گذشته کالری نمی سوزانید.

کاری که می توانید انجام دهید: کربوهیدرات های خود را از میوه ها، سبزیجات و غلاتی که سرشار از مواد مغذی هستند مانند سیب زمینی شیرین و آرد گندم کامل دریافت کنید. آنها متابولیسم شما را کنترل می کنند و از هوس هایی که می توانند شما را از مسیر خارج کنند، جلوگیری می کنند.

12. شب زنده داری

شب بیداری یا کار در شیفت شب، چرخه طبیعی خواب و بیداری بدن شما را به هم می زند. این تغییرات می تواند منجر به متابولیسم کند و مشکلات دیگری مانند دیابت و چاقی شود.
کاری که می توانید انجام دهید: ساعت بدن خود را تنظیم مجدد کنید. اگر شب کار می‌کنید و نمی‌توانید آن را تغییر بدهید، با پزشک خود در مورد راه‌های سالمی که می‌توانید در مسیر درست قرار بگیرید صحبت کنید.

13. تغییر زمان غذا

زمانی که می خورید به اندازه آنچه می خورید مهم است. نادیده گرفتن وعده های غذایی یا خوردن یک لقمه در حال حرکت باعث ایجاد جت لگ اجتماعی – و متابولیکی می شود. تغییر زمان وعده های غذایی می تواند متابولیسم شما را خراب کند و خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش دهد.

کاری که می توانید انجام دهید: یک وعده غذایی منظم با خانواده خود در نظر بگیرید و به آن پایبند باشید.

14. استرس مزمن

هنگامی که در شرایط استرس زا هستید، بدن شما هورمونی به نام کورتیزول می سازد. این به معنای افزایش سریع انرژی است. اما اگر در یک منطقه پر استرس گیر کرده اید، بدن فکر می کند هنوز باید بجنگید، بنابراین به تولید کورتیزول ادامه می دهد. سطوح بالای این هورمون استفاده از انسولین را برای بدن دشوارتر می کند. که متابولیسم شما را متوفق می کند و باعث افزایش وزن می شود.

کاری که می توانید انجام دهید: راه هایی را بیابید که بتوانید استرس را از بین ببرید. نفس عمیق بکشید، کاری که دوست دارید انجام بدهید، و یا پیدا کردن هر آنچه مه برای شما افاقه می کند.

15. رژیم غذایی پرچرب

خوردن غذاهای چرب مانند همبرگرهای چرب و شیرینی های کره ای هرگز ایده سالمی نیست. غذاهای چرب چگونگی تبدیل غذاها و مواد مغذی را در بدن شما تغییر می‌دهند. توانایی بدن شما برای استفاده از انسولین نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. این مقاومت به انسولین نامیده می شود و با چاقی و دیابت مرتبط است.

کاری که می توانید انجام دهید: به میوه ها و سبزیجات بیشتری برسید و آب بیشتری بنوشید. لوبیا، فلفل و صدف نیز گزینه های خوبی هستند.

5/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها