شنا مفید است

شاید شنیده باشید که کارشناسان ورزشی به بزرگسالان توصیه می کنند هر هفته 150 دقیقه فعالیت متوسط ​​یا 75 دقیقه فعالیت شدید داشته باشند. شنا یک راه عالی برای فعال کردن کل بدن و سیستم قلبی عروقی است. با یک ساعت شنا تقریباً به اندازه دویدن کالری می سوزانید، بدون اینکه هیچ تاثیری روی استخوان ها و مفاصل شما داشته باشد.

مزایا
1. تمام بدن را وادار به فعالیت می کند

یکی از بزرگترین مزایای شنا این است که واقعاً تمام بدن شما را از سر تا پا درگیر می کند:

بدون وارد کردن استرس به بدن ضربان قلب را بالا می‌برد.
عضلات را تقویت می کند
باعث افزایش قدرت می‌شود
باعث ایجاد استقامت می شود

حرکات متنوعی وجود دارند که شما می‎توانید با انجام آنها به شنای خود تنوع ببخشید. مانند:

  • شنای قورباغه
  • شنای پشت
  • شنای پروانه
  • شنای آزاد

هر یک از این نوع حرکات روی گروه خاصی از ماهیچه‎ها تمرکز کرده و آب، مقاومتی ملایم در بدن شما ایجاد می‎کند. مهم نیست چگونه شنا می‎کنید، زمانی که بدن خود را در آب حرکت می‎هید از اکثر ماهیچه بدن خود استفاده می‎کنید

فواید ورزش شنا

2.ارگان‌های داخلی را هم به‌کار می‌اندازد

زمانی که ماهیچه‎های شما درگیر می‎شوند، سیستم قلبی-عروقی شما نیر درگیر می‎شود. شنا، قلب و ریه‎های شما را قوی می‎کند. شنا به اندازه‎ ای برای شما مفید است که محققین معتقدند حتی ممکن است خطر مرگ را کاهش دهد. خطر مرگ برای افراد شناگر به نسبت افراد بی‎تحرک، 50 درصد کمتر است. نتیجه برخی از مطالعات دیگر نشان می‎دهد که شنا ممکن است به کاهش فشار خون و کنترل قند خون نیز کمک کند.

3. برای افراد مبتلا به جراحات،درگیر آرتروز یا شرایط دیگر هستند مناسب است

شنا می تواند یک گزینه ورزشی بی خطر برای افرادی باشد که دارای مشکلات زیر هستند:

  • آرتروز
  • مصدومیت
  • معلولیت
  • و موارد دیگری که انجام تمرینات سنگین را دشوار یا غیرممکن می‎سازند.

شنا همچنین به کاهش درد یا بهبود مصدومیت شما کمک می‌کند. نتیجه یک مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به التهاب مفاصل، کاهش چشمگیری در احساس درد و خشکی مفاصل را گزارش دادند و پس از شرکت در فعالیت هایی مانند شنا و دوچرخه سواری، محدودیت های فیزیکی کمتری را تجربه کردند.

 

4. گزینه خوبی برای افراد مبتلا به آسم است

محیط مرطوب داخل استخر، شنا را تبدیل به فعالیتی بسیار مفید برای افراد مبتلا به آسم کرده است. علاوه بر این، تمرینات تنفسی توأم با ورزش، مانند نگه داشتن نفس، ظرفیت ریه‎های شما را افزایش داده و تنفس شما را کنترل می‎کند. بعضی از مطالعات نشان می‎دهد که شنا به دلیل استفاده از مواد شیمیایی برای ضدعفونی استخر، احتمال ابتلا به آسم را افزایش می‎دهد. اگر مبتلا به آسم هستید، در مورد خطرات احتمالی شنا با پزشک خود مشورت کند. اگر ممکن است استخری را پیدا کنید که به جای کلر از روشهای دیگر استفاده می‎کنند.

فواید ورزش شنا

5. برای افراد مبتلا به ام اس نیز مفید است

شنا ممکن است برای افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) نیز مفید باشد. آب اندام ها را شناور می کند و به حمایت از آنها در حین ورزش کمک می کند. آب نیز مقاومت ملایمی ایجاد می کند.

در یکی از تحقیقات، یک برنامهٔ شنای ۲۰ هفته‌ای باعث کاهش قابل‌توجهی در دردهای افراد مبتلا به ام اس شد. همچنین در علائم خستگی، افسردگی و ناتوانی این افراد بهبودهایی مشاهده شد. دربارهٔ آب‌درمانی برای ام اس بیشتر مطالعه کنید.

 

6. کالری می سوزاند

شنا یک روش کارآمد برای سوزاندن کالری است. یک فرد ۷۲ کیلوگرمی با یک ساعت شنا کردن در طول استخر با سرعت کم یا متوسط حدود ۴۲۳ کالری می‌سوزاند. همین فرد اگر سرعت خود را بیش‌تر کند چیزی حدود ۷۱۵ کالری در یک ساعت می‌سوزاند. یک فرد ۹۰ کیلویی با انجام همین مقدار فعالیت در یک ساعت چیزی بین 528 تا 892 کالری می‌سوزاند. یک فرد ۱۰۹ کیلویی حدود ۶۳۲ تا ۱۰۶۸ کالری می‌سوزاند.

برای مقایسهٔ این اعداد با ورزش‌های محبوب فشار پایین دیگر، همین فرد ۷۲ کیلوگرمی با یک ساعت پیاده روی با سرعت ۵.5 کیلومتر بر ساعت تنها ۳۱۴ کالری می‌سوزاند. یوگا در هر ساعت تنها ۱۸۳ کالری و الپتیکال تنها حدود ۳۶۵ کالری می‌سوزاند.

 

7.کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد

شنا می تواند به شما کمک کند تا شب بهتر بخوابید. در تحقیقی روی افراد مسن که بی‌خوابی داشتند مشخص شد کیفیت زندگی و خواب این افراد پس از شرکت در ورزش‌های هوازی منظم بهتر شده است.
این خبر خوبی‌ست زیرا تقریباً پنجاه درصد افراد مسن از مشکل بی‌خوابی رنج می‌برند. این تحقیق تمام ورزش‌های هوازی از جمله الپتیکال، پله‌نورد، دوچرخه، استخر و ویدیوهای ورزشی را بررسی کرده است.

شنا برای گروه گسترده‎ای از افرادی که دچار محدودیت‎های جسمی برای انجام تمریناتی مانند دو هستند، قابل انجام است. بنابراین شنا انتخابی مناسب برای افراد مسن برای بهبود کیفیت خوابشان است.

 

8. خلق و خوی شما را قوت می بخشد

محققین گروه کوچکی از افراد مبتلا به زوال عقل را مورد ارزیابی قرار دادند و پس از شرکت در یک برنامه 12 هفته ای ورزش‎های آبی، شاهد بهبود شرایط روانی آنها بودند. شنا و تمرینات آبی از نظر روانی تنها برای افراد مبتلا به زوال عقل مفید نیستند بلکه انجام تمرینات باعث بهبود شرایط روانی افراد دیگر هم می‎شود.

 

9. به مدیریت استرس کمک می کند

محققین یک گروه از شناگران تایوانی را بلافاصله قبل و بعد از شنا مورد ارزیابی قرار دادند. از 101 شناگر حاضر، 44 نفر از آنها گفتند که به دلیل شرایط زندگی، اضطراب و استرس کمی را تجربه می‎کنند. بعد از شنا تعداد این افراد به 8 نفر کاهش یافت.

با وجود اینکه هنوز جا برای تحقیقات بیشتری در این زمینه وجود دارد، محققان به این نتیجه رسیدند که شنا راه بسیار مؤثری برای کاهش سریع استرس است.

 

10.برای دوران بارداری بی‌خطر است

زنان باردار و نوزادان‌شان هم می‌توانند از مزیت‌های فوق‌العادهٔ شناکردن بهره ببرند. در تحقیقی روی حیوانات، شناکردن موش مادر منجر به رشد مغزی در بچه‌موش‌ها شد. شناکردن حتی می‌تواند از ابتلای نوزاد‌ان به نوعی اختلال در سیستم عصبی به نام کم‌خونی هیپوکسی جلوگیری کند؛ با این وجود تحقیقات بیش‌تری مورد نیاز است. شناکردن علاوه بر فواید زیادی که برای نوزادان دارد، فعالیتی‌ست که در هر سه دورهٔ سه‌ماههٔ بارداری قابل انجام است.

تحقیقی دیگر نشان می دهد که شناکردن در دورهٔ بارداری در استخرهای کلردار هیچ اثر مخربی ندارد. در حقیقت، زنان بارداری که از ابتدا تا اواسط بارداری شنا کرده‌اند احتمال زایمان زودرس را پایین آورده و عیوب مادرزادی کمتری در نوزادشان دیده شده است.

به یاد داشته باشید که اگرچه شناکردن در دوران بارداری در مجموع بی‌خطر است اما برخی از زنان، به دلیل مشکلات بارداری، محدودیت‌های فعالیتی دارند. پیش از شروع هر ورزشی در بارداری با دکتر خود مشورت کنید و اگر مشکلاتی در بارداری دارید، درخصوص ورزش‌های بی‌خطر از او راهنمایی بخواهید.

 

11.برای کودکان نیز بسیار مفید است

کودکان به طور متوسط، به 60 دقیقه تمرین هوازی در طول روز نیاز دارند. نیاز نیست به فعالیت‎های سنگین فکر کنید. شنا یک فعالیت سرگرم کننده است و شبیه دیگر فعالیت‎های رسمی بیرون از خانه نیست.

فرزند شما می‎تواند یا تحت تعلیم قرار گیرد و یا عضو یک تیم شنا شود. شنای خارج از برنامه گزینه‎ای دیگر برای تشویق بچه‎ها به فعالیت است.

12. مقرون به صرفه است

شنا در مقایسه با ورزش‌های دیگری مثل دوچرخه‌سواری ورزشی مقرون‌به‌صرفه است. بسیاری از استخرها قیمت‌های عضویت معقولی دارند. بعضی از مدارس دولتی یا مراکز دیگر ساعت‌های شنای رایگان یا قابل‌تطبیق با حقوق فرد را ارائه می‌دهند.

5/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها