عوارض الکل

الکل و عوارض مصرف آن در ورزشکاران

الکل

الکل، به طور خاص اتیل الکل یا اتانول (نوعی از کربوهیدرات)، در دسته داروهای افسردگی طبقه بندی می شود. الکل ۷ کیلو کالری انرژی در هر گرم (میلی لیتر) از ماده خالص فراهم می کند. سوء استفاده ورزشکاران نوجوان و بزرگسال و افراد غیر ورزشکار در ایالات متحده از الکل پیش از سایر داروها است.

مصرف الکل در بین ورزشکاران

در مورد مصرف الکل در بین ورزشکاران در مقایسه با جمعیت عمومی، آمار همچنان مبهم است. در مطالعه ای که روی ورزشکاران ایتالیا انجام شد، ۳۳۰ نفر از پسران دبیرستانی بیشتر آبجو، شراب و مشروبات الکلی و بیشتر از ۳۳۶ ورزشکار از نوشیدنی های سنگین( از جمله میزان بیشتر سیگار کشیدن )مصرف کردند. جالب اینجاست که قوی ترین پیش بینی کننده مصرف الکل در یک شرکت کننده، عادت های نوشیدن بهترین دوستان و دوستدارانشان بود. در تحقیقات دیگر، مردان فعال جسمی نسبت به افراد کم تحرک الکل کمتری مصرف کردند. برخی از ورزشکاران نسبت به عموم مردم نگرش منفی تری نسبت به نوشیدنی دارند، اما ورزشکاران دانشگاهی معمولا بیشتر از هم سن و سالان غیر ورزشکار خود مشروب مینوشند. در نمونه ای از ورزشکاران پیشکسوت فنلاندی کلاس جهانی که بین سالهای ۱۹۲۰ و ۱۹۶۵ رقابت می کردند، مصرف الکل در ورزشکاران استقامتی (میانگین سنی، ۵۸ سال) کمتر از یک گروه کنترل همسان بود. مطالعه رابطه بین مشارکت ورزشی و افسردگی، افکار خودکشی و مصرف مواد در دانش آموزان دبیرستانی در کنتاکی نشان داد که مصرف الکل در ۸۲۳ ورزشکار دانش آموز کمتر از دانش آموزان عمومی مدرسه است. همچنین ورزشکاران نسبت به افراد غیر ورزشکار افسردگی، افکار مربوط به خودکشی و مصرف سیگار و ماری جوانا را کمتر گزارش کردند. همچنین مردان ورزشکار نوجوان ۲۶٪ آبجو کمتر و ۴۰٪ شراب و ویسکی کمتر از افراد غیر ورزشکار می نوشند.

چندین مطالعه نشان می دهد که ورزشکاران گرایش بیشتری به نوشیدن مشروبات الکلی دارند. نتایج پژوهشی از کالج های ایالات متحده که به مقایسه خطر نوشیدن بیش از حد مشروبات در دانش آموزان غیر ورزشکار و ورزشکاران پرداخته بود نشان داد که ورزشکاران نسبت به غیر ورزشکاران می توانند خود را با (۱) افرادی که بیش از حد شراب می نوشند و (۲) یک محیط اجتماعی مناسب برای مصرف بیش از حد الکل همراه کنند. این یافته ها از این موضع پشتیبانی می کند که برنامه های پیشگیری از الکل در آینده برای ورزشکاران باید تأثیرات اجتماعی و زیست محیطی منحصر به فرد ناشی از مصرف الکل در ورزشکاران را برطرف نماید.

اثر الکل و تأثیر روانی و فیزیولوژیکی بر عملکرد ورزشی

نوشیدنی های الکلی و بدن

به طور متوسط یک نوشیدنی الکلی خالص حاوی ۱٫۰ اونس (۲۸ گرم یا ۲۸ میلی لیتر) الکل است. این میزان به ۱۲ اونس آبجو معمولی (حدود ۴٪ الکل از نظر حجم) با ۵ اونس شراب (۱۱-۱۴٪ الکل از نظر حجم) تبدیل می شود. معده بین ۱۵ تا ۲۵٪ الکل مصرفی را جذب می کند. روده کوچک، باقی مانده را برای توزیع در قسمت های مختلف، به ویژه بافت های سیستم عصبی مرکزی غنی از آب، انتقال می دهد. فقدان غذا در دستگاه گوارش جذب الکل را تسهیل می کند. جالب اینجاست که جایگزینی میکسرهای الکلی شیرین شده مصنوعی به جای میکسرهای مبتنی بر ساکارز تاثیر قابل توجهی بر میزان تخلیه الکل معده دارد و در نتیجه غلظت الکل خون افزایش می یابد. کبد، ارگان اصلی متابولیسم الکل است و الکل را با سرعت حدود ۱۰ گرم در ساعت، از بین می برد در نتیجه، مصرف بیش از یک نوشیدنی در هر ساعت باعث افزایش غلظت الکل در خون می شود که به گرم در دسی لیتر بیان می شود (گرم / دسی لیتر).

 

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *