تاثر کافئین

کافئین و افزایش عملکرد ورزشی

در مطالعه ای اثرات مصرف کافئین قبل از ورزش بر زمان استقامت، ۹دوچرخه سوار مرد تمرین کرده، کپسول های حاوی ۵، ۹ و ۱۳ میلی گرم /کیلوگرم/ساعت و دارونما را قبل از دوچرخه سواری در طی آزمون با ٪۸۰ بیشینه اکسیژن مصرفی مصرف کردند. نتایج نشان داد که مصرف کافئین ۵ میلی گرم /کیلوگرم وزن بدن ٪۲۴ عملکرد را بهبود خواهد بخشید گرچه بیشتر از این مقدار بر روی عملکرد تأثیر ندارد.

 

تاثیرات کافئینهشدار کافئین

افرادی که به طور معمول از مصرف کافئین خودداری می کنند، ممکن است هنگام مصرف آن عوارض جانبی نامطلوبی را تجربه کنند. مصرف بیش از حد آن سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند و می تواند نتایج ناخوشایندی از قبیل بی قراری، سردرد، بی خوابی و تحریک پذیری عصبی، کشیدگی عضلات، لرزش، تحریک روانی- حرکتی و انقباضات بطن چپ زودرس را ایجاد کند.

اثر کافئین به عنوان یک ادرار آور قوی می تواند باعث از بین رفتن مایعات غیرضروری قبل از تمرین شود که بر تعادل گرمایی و عملکرد ورزشی در محیط های گرم تأثیر منفی می گذارد. احتمالا مصرف مایعات در حین فعالیت بدنی متأثر از کم آبی به دو دلیل رخ می دهد:

۱- آزادسازی کاتکول آمین ناشی از فعالیت بدنی، جریان خون کلیه و در نتیجه تولید ادرار را تا حد زیادی کاهش می دهد.

۲- افزایش بازجذب املاح کلیوی در حین فعالیت بدنی، حفظ آب (اثر اسمزی) را تسهیل می کند.

چه مقدار کافئین زیاد محسوب می شود؟

کافئین می تواند به شکل های مختلف روی شما تاثیر بگذارد. افراد مختلف مقادیر متفاوتی از کافئین مصرف می کنند، اما در مورد میزان مصرف روزانه شما باید محدودیتی وجود داشته باشد. مصرف تا حدود ۴۰۰ میلی گرم در روز برای بزرگسالان مقدار مناسب و بی خطر محسوب می شود، اما اگر این مقدار به ۶۰۰ میلی گرم در روز یا بیشتر از ان برسد، زیاده روی محسوب می شود.

عوارض کافئین

 

 

 

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *