۱۱ فواید گریپ فروت برای سلامتی

 

گریپ فروت، یا مرکبات × paradisi، دارای طعم ترش و مغز تلخ (پوشش سفید دور میوه) است این طعم ممکن است برای افرادی که به مرکبات شیرین تر عادت دارند، آزاردهنده باشد. با این حال، گریپ فروت یک غذای اصلی صبحانه است و یک میان وعده عالی در هر زمان از روز می‌سازد و در عین حال تشنگی را به دلیل مقدار بالای آبی که دارد از بین می‌برد. این میوه مزایای دیگری مانند تامین مواد مغذی مهمی که به مدیریت وزن و حمایت از سیستم بدنی شما کمک می‌کنند.
اگر از داروهای خاصی استفاده می کنید، مانند داروهایی که فشار خون یا کلسترول شما را کاهش می دهند، ممکن است لازم باشد از مصرف گریپ فروت، آب آن و مکمل های مرتبط پرهیز کنید یا آن را محدود کنید. ترکیبات موجود در گریپ فروت ممکن است باعث شود بدن شما خیلی کم یا بیش از حد این داروها را جذب کند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد مزایا و مضرات گریپ فروت و راه های اضافه کردن آن به وعده های اصلی یا میان وعده هایتان ادامه مطلب را مطالعه کنید .

1. کنترل قند خون

گریپ‌فروت دارای شاخص گلایسمیک (GI) پایین است که اندازه‌گیری سرعتی است که کربوهیدرات‌ها قند خون شما را افزایش می‌دهند.

5 مواد غذایی با گلایسمیک پایین قند خون را به اندازه یا به اندازه زیادی نسبت به مواد با گلایسمیک بالا افزایش نمی‌دهند. افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است با انتخاب مواد غذایی با گلایسمیک کمتر بهترین نتیجه را در کنترل قند خون خود ببینند.
واکنش قند خون شما به غذا می‌تواند بسته به مقدار و نوع مصرفی تا حد زیادی متغیر باشد. به عنوان مثال، ترکیب کربوهیدرات‌ها مانند گریپ‌فروت با چربی سالم و پروتئین کم چربی، باعث کاهش افزایشات قند خون می‌شود.6 با یک متخصص بهداشتی در مورد اهداف قند خون پس از وعده غذایی خود بحث کنید.

۲.شواهد نشان دهنده ی این اند که این میوه خطر سرطان را کاهش می‌دهد .

گریپ فروت منبعی غنی از ویتامین C است که حدود 71.8 میلی گرم در هر وعده دارد. ویتامین C یک آنتی اکسیدان است که به جلوگیری از آسیب سلولی کمک می کند. برخی شواهد حاکی از ارتباط بین افرادی با مقادیر بالای ویتامین C در رژیم غذایی خود و کاهش خطر ابتلا به سرطان است.

بدن شما رادیکال‌های آزاد تولید می‌کند که در صورت تماس با مواد مضر مانند تابش یا تنباکو، آسیب سلولی ایجاد می‌کنند. عدم تعادل بین آنتی‌اکسیدان‌ها و رادیکال‌های آزاد ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. ویتامین C موجود در گریپ‌فروت می‌تواند اثرات رادیکال‌های آزاد را مسدود کرده و خطر ابتلا به سرطان مثانه، گردن رحم و سلول‌های کلیه را کاهش دهد.

۳. حاوی مقدار زیادی آب است
گریپ‌فروت یکی از میوه‌های حاوی آب بالا است. یک پیمانه از گریپ‌فروت صورتی یا قرمز که به بخش‌ها تقسیم شده باشد، ۲۰۳ گرم آب یا تقریباً یک پیمانه را در خود دارد. این مقدار آب، این میوه را مناسب برای سلامت کلی بدن می‌سازد. بدن شما حدود ۶۰٪ از آب تشکیل شده است که برای عملکرد سلول‌ها و اعضا ضروری است.

آب وظایف ضروری دیگری نیز دارد، از جمله:

– تسکین و پیشگیری از یبوست
– حفظ دمای بدن شما
– حفاظت از مفاصل شما

تقریباً ۲۰٪ از مصرف مایعات روزانه شما از طریق غذاهاست. افزودن گریپ‌فروت به رژیم غذایی شما میتواند به شما کمک کند تا به هدف خود از مصرف مایعات برسید. سعی کنید گریپ‌فروت‌های سنگین‌تر را انتخاب کنید، که به طور معمول دارای بیشترین مقدار آب هستند.

۴. به شما در مدیریت وزن کمک می‌کند
اگر گریپ‌فروت را به عنوان یک قسمت از یک رژیم غذایی متعادل و سالم مصرف کنید، میتواند به شما در از دست دادن و مدیریت وزن کمک کند. مقدار فیبر و آب موجود در گریپ‌فروت، بسیار مناسب برای کاهش وزن است.

یک پیمانه آب گریپ‌فروت، حاوی تقریباً ۳.۷ گرم فیبر است. فیبر با افزودن حجم به غذاهای شما کمک به کاهش وزن می‌کند و شما را برای مدت زمان طولانی سیر نگه می‌دارد. مؤسسه‌های ملی بهداشت (NIH) توصیه می‌کند که زنان روزانه ۲۵ گرم فیبر مصرف کنند و مردان ۳۸ گرم.

گریپ‌فروت دارای مقدار زیادی آب و کم کالری است. مصرف کمتر کالری نسبت به مقدار انرژی مصرفی در فعالیت‌های روزانه و ورزش، کمک به حمایت از کاهش وزن می‌کند.

توجه: گریپ‌فروت به تنهایی ابزار کاهش وزن نیست. مدرک کافی برای حمایت از مکمل‌های کاهش وزن با استفاده از عصاره گریپ‌فروت یا روغن پوست آن وجود ندارد. قبل از شروع یک مکمل جدید، با یک ارائه‌دهنده خدمات بهداشتی مشورت کنید.

در عوض ، مصرف یک رژیم غذایی متعادل با گریپ‌فروت و ورزش منظم، به کاهش وزن کمک می‌کند . این تغییرات در سبک زندگی به کاهش خطر ابتلا به شرایط مانند بیماری قلبی، بیماری کلیه، دیابت نوع ۲ و برخی از انواع سرطان کمک می‌کنند.

۵. دارای مقدار زیادی مواد مغذی اساسی است
تحقیقات نشان داده است که مصرف گریپ‌فروت باعث بهبود کیفیت رژیم غذایی شده و میزان مصرف شما از چندین ماده مغذی اصلی را افزایش می‌دهد.

به عنوان مثال، گریپ‌فروت منبعی از مواد مغذی مانند:

– فیبر
منیزیم
– پتاسیم
ویتامین A
ویتامین C

نصف یک گریپ‌فروت قرمز یا صورتی، ۱۰۰٪ از مقدار روزانه توصیه‌شده ویتامین C و ۳۵٪ از مقدار ویتامین A را فراهم می‌کند. این اندازه سرو برابر با ۸٪ و ۵٪ از مقادیر روزانه توصیه‌شده برای فیبر و پتاسیم است. مصرف یک رژیم غذایی غنی از این مواد مغذی به بهبود طول عمر و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی، چاقی و دیابت نوع ۲ کمک می‌کند.

۶. میتواند فشار خون را کاهش دهد

گریپ‌فروت به دلیل داشتن پتاسیم، به کاهش فشار خون کمک می‌کند. پتاسیم اثرات منفی سدیم را خنثی و دیواره رگ های خونی را شل می‌کند . تحقیقات نشان داده است که حتی کاهش ۱۰ میلیمتر کاهش جیوه در فشار خون سیستولیک می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی، نارسایی قلب و سکته را کاهش دهد.

توجه: اگر داروی کاهش فشار خون مصرف می‌کنید، گریپ‌فروت یا آب مربوطه را مصرف نکنید. برخی داروها مانند Adalat CC (nifedipine) و Procardia XL ممکن است با گریپ‌فروت تعامل منفی داشته باشند. همچنین گریپ‌فروت ممکن است آسیب‌زا باشد اگر داروی کاهنده کلسترولی مصرف می‌کنید، مثلا داروهایی از جمله Lipitor (atorvastatin) و Zocor (simvastatin).

۷. به درمان عفونت‌ها و زخم‌ها کمک میکند
مواد مغذی موجود در گریپ‌فروت میتواند به درمان عفونت‌ها و تسریع در بهبود زخم کمک کند. به عنوان مثال، برخی شواهد نشان می‌دهد که عصاره‌ی دانه گریپ‌فروت ویژگی‌های ضد‌باکتریایی دارد.

یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۲۱، انجام شده در شرایط in vitro (در آزمایشگاه)، نشان داد که عصاره دانه گریپ‌فروت در برابر باکتری مقاوم به متیسیلین، استافیلوکوکوس آورئوس مقاوم به بسیاری از آنتی‌بیوتیک‌ها (MRSA)، کاربرد دارد. پژوهشگران اشاره کردند که عصاره دانه گریپ‌فروت ممکن است یک جایگزین طبیعی برای بسیاری از داروهای سنتی باشد.

ویتامین C موجود در گریپ‌فروت به تولید کلاژن کمک می‌کند و تولید فیبروبلاست‌های دیــرمال را افزایش می‌دهد. کلاژن یک پروتئین است که در بهبود زخم‌ها کمک می‌کند. فیبروبلاست‌های دیــرمال سلول‌هایی هستند که پوست را پس از آسیب تعمیر می‌کنند.

۸. انرژی زاست و حالت روحی شما را بهبود می‌بخشد.
بوی گریپ‌فروت میتواند به عنوان بخشی از آروماتراپی مفید باشد که معمولاً شامل استفاده از اسپره‌ها و روغن ها است. آروماتراپی به بهبود حالت روحی و انرژی فیزیکی کمک می‌کند.

بوهای مربوط به مرکبات، به خصوص زمانی که در روغن‌های اسانس استفاده می‌شوند، در آروماتراپی محبوب هستند. برخی شواهد نشان می‌دهد که عصاره دانه گریپ‌فروت به کاهش سطح کورتیزول، هورمون استرس، مرتبط است.

۹. گریپ‌فروت قرمز و صورتی دارای مقدار زیادی آنتی‌اکسیدان هستند

تمام انواع رنگ‌های گریپ‌فروت منابع غنی از مواد مغذی هستند. به خصوص گریپ‌فروت‌های صورتی و قرمز دارای بتاکاروتن و لیکوپن هستند. کاروتنوئیدها (رنگ‌ها) که به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کنند.
لیکوپن که باعث رنگ‌های جذاب گریپ‌فروت‌های صورتی و قرمز می‌شود. تحقیقات نشان داده است که مصرف رژیم‌های غنی از کاروتنوئیدها خطر ابتلا به بیماری قلبی و برخی از انواع سرطان‌ها را کاهش می‌دهد. به طور کلی، آنتی‌اکسیدان‌ها با جلوگیری از آسیب سلولی که توسط رادیکال‌های آزاد ایجاد می‌شود، به پیشگیری از سرطان کمک می‌کنند.

۱۰. سیستم ایمنی شما را قوی می‌کند
در هر پیمانه گریپ‌فروت، مقدار قابل توجهی از ویتامین A و C وجود دارد. هر دو ویتامین به حمایت از سیستم ایمنی کمک می‌کنند. ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان مهم است که به حفاظت از سلول‌ها در برابر آسیب کمک می‌کند. ویتامین‌های A و C به پیشگیری از سرماخوردگی کمک نمی‌کنند. با این حال، برخی شواهد نشان می‌دهد که ویتامین C ممکن است مدت و شدت علائم سرماخوردگی را کاهش دهد.

۱۱. هم پوست و هم قسمت داخلی میوه برای شما مفید هستند
بهتره پوست این میوه رو بعد از خوردن میوه دور نریزید. پوست گریپ‌فروت فعالیت آنتی‌اکسیدانی بیشتری نسبت به قسمت داخلی میوه دارد.

قسمت داخلی گریپ‌فروت که به زبان فنی “pith” نامیده می‌شود، طعم تلختری نسبت به پرتقال دارد. با این حال، ارزش دارد که اگر می‌توانید طعم آن را تحمل کنید، قسمت داخلی نیز خورده شود. این قسمت منبعی از پکتین، یک محلول فیبر است. محلول فیبر به بهبود قند خون و کلسترول کمک می‌کند. برخی شواهد نشان می‌دهد که محلول فیبر میتواند خطر ابتلا به سرطان کولون را کاهش دهد.

جدول تغذیه گریپ‌فروت
یک پیمانه آب گریپ‌فروت صورتی یا قرمز دارای موارد غذایی زیر است:

– کالری: ۹۶.۶
– چربی: ۰.۳ گرم
– سدیم: ۰ میلی‌گرم
کربوهیدرات: ۲۴.۶ گرم
– فیبر: ۳.۷ گرم
– شکر افزوده‌شده: ۰ گرم
– پروتئین: ۱.۸ گرم

ریسک‌های گریپ‌فروت:

گریپ‌فروت به طور کلی ایمن است، اما میوه، آب مربوطه، و مکمل‌ها با لیست طولانی از داروها تعامل دارند. اداره غذا و دارو (FDA) اجازه مصرف گریپ‌فروت را برای برخی داروها وصول می‌کند. با این حال، قبل از مصرف گریپ‌فروت در صورت مصرف هر گونه دارو، با یک متخصص بهداشت مشورت کنید.

گریپ‌فروت اصولاً با داروهای کاهش فشار خون و کلسترول و درمان ضربان قلب نامنظم تعامل دارد. همچنین ممکن است با برخی از داروهای آلرژی تعامل داشته باشد. بدن شما ممکن است اگر گریپ‌فروت مصرف کنید، مقدار کم یا زیادی از داروها جذب کند. مقدار کمتر از دارو ممکن است به کاهش اثربخشی آن منجر شود و مقدار زیاد آن ممکن است عوارض جانبی شدیدی ایجاد کند.

شاید بهتر باشد از مصرف گریپ‌فروت، آب گریپ فروت، و مکمل‌های مربوطه اجتناب کنید اگر:

1. ضربان قلب نامنظم دارید: تحقیقات نشان داده است که مصرف اضافی گریپ‌فروت ممکن است به تغییرات در ضربان قلب شما منجر شود. در صورت داشتن ضربان قلب نامنظم، ممکن است مصرف مقدار متوسط گریپ‌فروت ایمن باشد. با این حال، اگر دارویی برای کنترل ضربان قلب نامنظم مصرف می‌کنید با یک متخصص بهداشت مشورت کنید.

2. حساسیت به هورمون دارید: مصرف اضافی گریپ‌فروت میتواند سطح هورمون‌ها را افزایش دهد. به عنوان مثال، آب گریپ‌فروت ممکن است فرآیند تجزیه استروژن در بدن شما را کاهش دهد. نتیجه این موضوع میتواند جذب بیش از حد استروژن و ایجاد علائمی نظیر سردرد، عصبی‌گریزی و خونریزی بین دوره‌های قاعدگی باشد.

3. در دوران یائسگی می‌باشید: برخی افراد برای کنترل علائم دوران یائسگی، به عنوان مثال با استفاده از درمان هورمونی یا درمان استروژن، بهره می‌برند. گریپ‌فروت میتواند با درمان هورمونی تعامل داشته باشد زیرا ممکن است باعث جذب بیش از حد استروژن شود. افزایش استروژن ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.

وضعیت ایمنی گریپ‌فروت برای افراد باردار و مادران شیرده هوشمندانه نیست. قبل از مصرف میوه، آب گریپ‌فروت یا مکمل‌ها، با یک متخصص بهداشت مشورت کنید.

نکات مربوط به مصرف گریپ‌فروت:

گریپ‌فروت با ذخیره‌سازی مناسب می‌تواند چند هفته ماندگار باشد. اگر قصد دارید آن را در طی یک هفته مصرف کنید، آن را در اتاق نگهداری کنید. گریپ‌فروت بهترین طعم خود را در دمای اتاق محافظت می‌کند. اگر فکر می‌کنید طی چند هفته آن را مصرف نخواهید کرد، آن را در یخچال بگذارید و قبل از مصرف اطمینان حاصل کنید که دمای اتاق را به دست آورده است تا طعم بهتری داشته باشد. مردم اغلب گریپ‌فروت را به عنوان صبحانه می‌خورند، اما این قضیه نباید خلاقیت شما رو در مصرف گریپ فروت محدود کند. میوه های آبدار مثل گریپ فروت معمولا سیر کننده هستند می‌توان آنها را برای میان وعده هم استفاده کرد.

چند ایده استفاده از گریپ‌فروت :
– به یک برش گریپ‌فروت کمی نمک یا شکر اضافه کنید و سپس آن را با دستگاه گریل بپزید ، اگر این طعم باب میلتون نیست .
– گریپ‌فروت را به سالادها با آووکادو، کاجو و سس سیتروسی اضافه کنید و امتحان کنید.

– از آب گریپ‌فروت برای اضافه کردن یک طعم خاص به ساندویچ گوشت استفاده کنید.

مرور کلی:

گریپ‌فروت‌ها دارای مجموعه‌ ی زیادی از فواید هستند که این امر آنها را از سایر میوه‌ها متمایز می‌کند. مصرف گریپ‌فروت ممکن است میزان مواد مغذی شما را افزایش دهد، از گرسنگی جلوگیری کند و سیستم ایمنی شما را تقویت کند.

اگر داروهای کاهنده فشار خون یا کلسترول مصرف می‌کنید، با احتیاط اقدام کنید. ترکیبات موجود در گریپ‌فروت ممکن است تأثیرگذاری روی جذب این داروها در بدن شما داشته باشد و عوارض جانبی شدیدی ایجاد کند.

1/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها