این روزها رژیم‌ سم‌زدایی از هر زمان دیگری محبوب‌تر شده است. ادعای این دست رژیم‌ها این است که با پیروی از آن‌ها، خون شما پاکسازی شده و مواد سمی مضر بدن از بین می‌رود. البته هنوز کاملا مشخص نیست چگونه رژیم‌های سم‌زدا قادر به انجام این کار هستند، دقیقا چه موادی را قرار است از بین ببرند و اینکه اصلا موثر هستند یا خیر. در ادامه می‌خواهیم به بررسی دقیق رژیم‌های سم‌زدایی و تاثیر آنها بر سلامت بدن بپردازیم.

این رژیم معمولا برای یک دوره کوتاه مدت با هدف از بین بردن مواد سمی بدن طراحی شده است و نباید در دراز مدت به آن پایبند باشید. برخی از انواع این رژیم می توان به دوره‌هایی از روزه‌داری یا فقط نوشیدن مایعات و یا برنامه غذایی محدود به میوه، سبزیجات اشاره کرد.

درجه سختی: زیاد
گرسنگی طولانی مدت در این رژیم، ممکن است ایجاد احساس ضعف کند. ایمن بودن یا نبودن رژیم سم زدایی به برنامه و مدت زمانی که در آن می مانید بستگی دارد.

اکثر مردم در رژیم های غذایی کم کالری و فاقد مواد مغذی احساس خوبی ندارند. عوارض جانبی بالقوه شامل انرژی کم، قند خون پایین، دردهای عضلانی، خستگی، احساس سرگیجه یا سبکی سر و حالت تهوع است.

اگر ایده رژیم سم‌زدایی برایتان جذاب است، می‌توانید غذای پاک یا «تمیز» را امتحان کنید که بر سبزیجات، میوه‌ها، غلات کامل و پروتئین بدون چربی تمرکز دارد. غذای پاک(تمیز) در یک جمله یعنی خوردن غذاهای طبیعی به جای غذاهای فرآوری شده. این برای شما خوب است و به احتمال زیاد نتایج ماندگاری به شما می دهد، به خصوص اگر ورزش را به یک عادت تبدیل کنید.

محدودیت ها: در این رژیم شما بدون بسیاری از غذاهایی که معمولا می خوردید پیش می روید. رژیم‌های سم‌زدایی معمولاً بسیار سفت و سخت هستند و شامل خوردن چند چیز یکسان هستند.

آشپزی و خرید: به برنامه رژیمی سم زدایی که دنبال می کنید بستگی دارد. از آنجایی که مقدار زیادی غذا مجاز به خوردن نیست، لیست خرید طولانی نخواهید داشت و کارهای آماده سازی باید حداقل باشد.

غذاها یا وعده های غذایی بسته بندی شده: برخی از برنامه های سم زدایی گیاهان، قرص ها، پودرها، تنقیه و سایر اشکال پاکسازی روده بزرگ را توصیه می کنند. روش‌ها متفاوت هستند و اغلب شامل محصولاتی می‌شوند که فقط از وب‌سایت نویسنده در دسترس هستند.

جلسات حضوری: خیر

ورزش: لازم نیست، و ممکن است انرژی لازم برای آن را نداشته باشید، زیرا کالری زیادی دریافت نمی کنید.

هزینه ها: علاوه بر خرید مواد غذایی، رژیم سم زدایی ممکن است به برخی مکمل ها و سایر محصولات نیز نیاز داشته باشد که هزینه آنها متفاوت است.

پشتیبانی: ندارد، به جز منابعی که ممکن است به صورت آنلاین پیدا کنید.

آیا این رژیم افاقه می کند؟

اگر هدف شما کاهش وزن است، رژیم سم زدایی ممکن است به شما کمک کند وزن کم کنید، اما احتمالاً دوباره افزایش پیدا می کند. در نهایت، شما هیچ کاری انجام نداده‌اید، و مطمئناً این رویکرد سالمی نیست.

اگر هدف شما سم زدایی از بدنتان است، وقت یا پول خود را هدر ندهید. بدن شما در خلاص شدن از شر سموم بدون توجه به آنچه می خورید متخصص است. سموم در کبد، کلیه ها یا هیچ قسمت دیگری از بدن شما جمع نمی شوند و با جدیدترین شگفتی سم زدایی از شر آنها خلاص نمی شوید. به خصوص از رژیم‌هایی که وعده سم‌زدایی کبد شما با مکمل‌ها را می‌دهند یا هر آنچه را که رژیم غذایی تشخیص می‌دهد که نیاز به شستشو دارد، «پاک‌سازی» می‌کند، اجتناب کنید.

تنها نوع رژیم سم زدایی که ارزشمند است رژیمی است که غذاهای فرآوری شده، پرچرب و شیرین را محدود می کند و آنها را با غذاهای کامل مانند میوه ها و سبزیجات جایگزین می کند. این رویکرد پاکسازی بهترین گزینه برای به دست آوردن فرم بدن شماست.

 

آیا این رژیم برای شرایط خاص مناسب است؟

رژیم‌های سم‌زدایی نه تنها برای افراد مبتلا به بیماری‌های خاص خوب نیستند، بلکه می‌توانند مضر باشند. هیچ تحقیقی مبنی بر بهبود فشار خون یا کلسترول یا تأثیر مثبت بر قلب وجود ندارد. برای افراد مبتلا به دیابت، ممکن است بسیار خطرناک باشند. هر رژیم غذایی که به شدت، خوردن را محدود می کند، در صورت مصرف دارو برای دیابت، می تواند منجر به کاهش خطرناک قند خون شود.

استثنا می تواند یک رژیم سم زدایی باشد که فقط بر تغذیه تمیز تمرکز دارد. این روش می تواند برای هر کسی که با کلسترول بالا، فشار خون بالا، دیابت و حتی بیماری قلبی زندگی می کند، عالی باشد.

 

کلام آخر

ما در سال های اخیر مطالب زیادی در مورد رژیم های سم زدایی شنیده ایم. اما همه اینها تبلیغاتی است که هیچ مزیتی برای سلامتی ندارد. راه های زیادی برای پاکسازی و سالم نگه داشتن بدن وجود دارد اما این رژیم جزو گزینه ها نیست.

امتیاز مطلب
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها