شراب قرمز برای بدن مفید است

تحقیقات و اطلاعات فراوانی مبنی بر عوارض مصرف الکل در سلامت بدن وجود دارد به عنوان مثال در بریتانیا توصیه می شود، مردان و زنان به طور مکرر بیش از 14 واحد الکل در هفته مصرف نکنند. این مقدار تقریباً معادل نوشیدن ده لیوان کوچک شراب یا شش لیوان آبجو است. با این وجود، هیچ میزانی از مصرف الکل قابل اطمینان نیست و در هر صورت احتمال ایجاد مشکلات سلامتی بالقوه مانند سیروز کبدی، بیماری عروق کرونر قلب، سرطان و سکته وجود خواهد داشت.

علی‌رغم این توصیه‌ها، اخیرا یک مطالعه این سوال را مطرح کرده است که آیا نوشیدن شراب قرمز در حد اعتدال، ممکن است برای سلامتی فوایدی داشته باشد یا خیر؟

 

آیا شراب قرمز برای سلامتی بدن مفید است؟

طبق تحقیقات منتشر شده در مجله Gastroenterology، مصرف روزانه یک لیوان شراب قرمز می تواند بر سلامت میکروبیوم روده انسان تاثیر مثبت داشته باشد. میکروبیوم اصطلاحی است که برای توصیف گروهی از ژنوم میکروارگانیسم‌هایی که در روده انسان قرار دارند استفاده می‌شود. میکروب‌های روده نقش حیاتی در سیستم‌های متابولیک و ایمنی و همچنین در سیستم‌هایی که رفتار انسان را تنظیم می‌کنند، ایفا می‌کنند.

محققان دپارتمان تحقیقات دوقلو و اپیدمیولوژی ژنتیک، کالج کینگ لندن با مشارکت مرکز VIB برای میکروبیولوژی KU Leuven آزمایشگاه باکتری شناسی مولکولی در موسسه تحقیقات پزشکی Rega در بلژیک روی این پروژه کار کردند.

این تحقیق شامل مجموعه ای از عادات غذایی یک نمونه جمعیت بزرگ در سراسر بریتانیا، ایالات متحده و بلژیک در سه مطالعه در حال انجام بود.
محققان دریافتند که نوشیدن شراب قرمز، حتی در مواردی که انواع دیگر الکل مصرف می‌شد، با الگوی سالم میکروب روده مرتبط است. علاوه بر این آنها دریافتند افرادی که مقدار بیشتری شراب قرمز مصرف می‌کنند، از سلامت روده برخوردارند. البته اینکه میکروب های روده سالم توسط صفات ژنتیکی خانوادگی ایجاد شده اند این احتمال را کاهش می دهد.

محققان همچنین تاثیرات انواع دیگر مشروبات الکلی را بر سلامت روده مقایسه کردند. مشخص شد در کسانی که آبجو، الکل یا شراب سفید مصرف می‌کنند، مشابه همان میکروبیوم سالم روده را نشان نمی‌دهد.

سایر یافته ها به اثرات گسترده تر نوشیدن شراب قرمز بر سلامتی مربوط می شود. داده های مطالعات نشان داد افرادی که مقدار بیشتری شراب قرمز می نوشند، خطر ابتلا به کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم و چاقی کمتر است. اعتقاد بر این است که این امر به دلیل پلی فنول های موجود در شراب قرمز است.

فواید پلی فنول ها برای سلامتی

استدلال محققان در این مطالعه براینست که مزایای نوشیدن شراب قرمز بر سلامتی ممکن است به پلی فنول های موجود در الکل مربوط باشد. این تصور با تحقیقات قبلی که نشان می‌دهد مصرف متوسط و منظم شراب قرمز ممکن است در پیشگیری از سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی نقش داشته باشد، مطابقت دارد.

پلی فنول ها در طیف وسیعی از محصولات غذایی از جمله دانه ها و مغزها و برخی میوه ها و سبزیجات مانند انگور وجود دارند. به طور خاص، انگور دارای تعداد بیشتری پلی فنول است. پلی فنول ها به طور خاص در شراب، و مقادیر بیشتری در شراب قرمز در مقایسه با شراب سفید یافت می شوند.

پلی فنل‌ها در نوشیدنی‌های غیرالکلی مبتنی بر انگور نیز وجود دارند، اما محتوای کمتری دارند. علاوه بر این، شراب قرمز میزبان رسوراترول است. آنتی اکسیدانی که ترکیب میکروبیوم روده را بهبود می بخشد و احتمال ابتلا به سرطان و بیماری قلبی را نیز کاهش می دهد.

 

نتایج تحقیقات
این تحقیق که بزرگترین مطالعه در نوع خود برای بررسی و نتیجه گیری درباره مصرف متوسط شراب قرمز است، نشان داد شراب قرمز مزایای میکروبیوم بر سلامتی روده و همچنین اثرات محافظتی در برابر شرایط جدی سلامتی دارد. از این طریق، بینشی در مورد مزایای سلامتی پلی فنول ها به دست آمده است.

با این حال، محدودیت هایی برای مطالعه وجود دارد. به عنوان یک مطالعه صرفاً مشاهده ای، علیت را نمی توان ایجاد کرد. بنابراین، برای تعیین اینکه اثرات واقعاً فقط توسط شراب قرمز ایجاد شده است، تحقیقات کنترل شده بیشتری مورد نیاز است.

علاوه بر این، این مطالعه تضاد بالقوه ای را با توصیه های طولانی مدت در مورد پیامدهای سلامتی مصرف الکل در هر مقدار نشان می دهد. با این حال، محققان این مطالعه پیشنهاد می‌کنند که اگر افراد مایل به نوشیدن هر گونه الکل هستند، پیشنهاد یک لیوان کوچک شراب به دلیل دارا بودن مزایایی برای سلامتی بهترین گزینه باشد.

3.5/5 - (17 امتیاز)
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

سلام.
من ۵۶ سالم هست .
و قلب باز عمل کردم .
یک سال از درمان میگزره.
سلامت قلب م سی درصد هست .
سکته ای که کردم خیلی شدید بود ..و خدا رحم کرد .و گروه اورژانس بیمارستان .شهدای الغدیر …اگر اشتباه نکنم .خیلی زحمت کشیدن. که احیا م کردن .
الان ترس از نارسایی کلیه دارم .
اشکال نداره کمی شراب بخورم …
ممنون میشم .جواب بدید .

سلام خداوند میفرماید در آن چیزی که حرام کردم هیچ شفایی وجود ندارد