منظور از پپتید در بدنسازی چیست؟

مصرف پپتید بین بعضی بدنسازان حرفه‌ای بسیار محبوب هستند؛ به خصوص بدنسازانی که می‌خواهند در کمترین زمان، بیشترین تغییر را داشته باشند. قاعدتا این بدنسازان از همه بیشتر دنبال پپتید هستند.

پپتاید یا پپتید چیست؟

پپتید یا پپتاید به چه معناست؟ پپتید به زبان ساده یعنی پلیمرهای کوچکی که از بهم پیوستن اسیدهای آمینه تشکیل شده‌است. هر زمان که دو یا چند آمینواسید با ترتیب مشخصی و با پیوند پپتیدی بهم متصل شود، یک پپتید تشکیل خواهد شد.

ارتباط پپتید به بدنسازی چیست؟

حتما می‌دانید که اسیدهای آمینه همان «بلوک‌های سازنده» پروتئین‌ها هستند. این زنجیره‌های کوتاه اسیدهای آمینه در فرآیندهای مختلفی در بدن شما نقش دارند، از جمله در تولید هورمون‌ها و DNA. نقش آن‌ها همچنین در ساختن بافت عضلانی بسیار مهم است.

شرکت‌های سازنده مکمل هم اغلب ادعا می‌کنند که پپتید در بدنسازی می‌تواند رشد عضلانی را بیشتر کند و فرایند چربی سوزی را تسهیل کند. با این حال، مطالعات کمی تاثیر پپتیدها بر بدنسازی را بررسی و تایید کرده‌اند.

ساختار پپتیدها شبیه به هورمون‌ها یا ترکیبات پیام‌رسان خاصی است که در بدن شما وجود دارند. بسیاری از پپتیدها توانایی نفوذ به بافت را هم دارند.

عملکرد و کاربرد پپتید در بدنسازی

بدنسازان معمولاً به دنبال این هستند که تا جایی که می‌شود، توده عضلانی خود را افزایش و توده چربی‌شان را کاهش دهند. به هر حال بسیاری از شرکت‌های سازنده مکمل و مربیان بدنسازی معتقدند که {بعضی} پپتیدها می‌توانند به بدنسازان کمک کنند تا زودتر به این هدف دست یابند! چگونگی این فرایند را در ادامه توضیح خواهیم داد.

ترشح کننده‌های هورمون رشد (GHS) گروهی از پپتیدها هستند که تولید و ترشح هورمون رشد انسانی (HGH) را تحریک می‌کنند.

HGH یا همان هورمون رشد، هورمونی است که از غده هیپوفیز ترشح می‌شود و می‌تواند به افزایش رشد عضلانی و کاهش چربی بدن کمک کند. بنابراین بدنسازان به سراغ پپتید ترشح کننده هورمون رشد می‌آیند که عضله سازی و چربی سوزی خود را بالا ببرند.

اما آیا این کار موثر است؟ باید بدانید که تا به امروز هیچ مطالعه‌ای نتوانسته ارتباط مستقیم بین این دو را ثابت کند و فقط در بعضی مطالعات ارتباط غیرمستقیمی بین دریافت پپتید (ترشح کننده هورمون رشد) و اهداف بدنسازی مشاهده شده‌است.

انواع پپتید برای بدنسازان

پپتیدها را می‌توان بر اساس عملکرد آنها دسته بندی کرد. رایج‌ترین انواع آن عبارتند از:

  • هورمون‌های آزاد کننده هورمون رشد (GHRH)
  • پپتیدهای آزاد کننده هورمون رشد (GHRP)
  • فاکتور رشد شبه انسولین (IGF-1)

این پپتیدها باعث تحریک تولید و آزادسازی HGH می‌شوند، اگرچه ممکن است این کار را به روش‌های کمی متفاوت انجام دهند.

با این حال، مهم است که توجه داشته‌باشید که هیچ مطالعه‌ای تا به امروز اثرات GHS را در بدنسازان بررسی و تایید نکرده‌است.

 

مزایای مصرف پپتاید

آنطور که شرکت‌های سازنده مکمل ادعا می‌کنند، پپتیدها می‌توانند مزایای زیادی برای بدنسازان داشته باشند؛ برخی از مزایایی که به آن‌ها اشاره می‌کنند، عبارتند از:

  • افزایش رشد عضلانی: پپتیدها می‌توانند با افزایش ترشح هورمون رشد، به تحریک رشد عضلات کمک کنند. یعنی توده عضلانی و قدرت بیشتر.
  • ریکاوری سریع‌تر: پپتید در بدنسازی ممکن است با کاهش التهاب و ریکاوری بعد از تمرین کمک کنند.
  • از دست دادن چربی: پپتیدها می‌توانند با بالا بردن متابولیسم در کاهش چربی موثر باشند.
  • بهبود استقامت: پپتیدها ممکن است با افزایش میزان اکسیژنی که به ماهیچه ها می‌رسد، استقامت بدنی را بهبود بخشند.

اما بهترین راهکار برای رسیدن به اندام ایده آل داشتن یک برنامه غذایی ورزشی اختصاصی است. برنامه ای بر اساس نیاز و ویژگی‌های جسمانی ورزشکار طراحی شده باشد.

آیا پپتیدها توده عضلانی را افزایش می‌دهند؟

بله، پپتید در بدنسازی ممکن است در افزایش توده عضلانی نقش داشته‌باشند. برخی از پپتیدها سنتز پروتئین را تحریک می‌کنند، تولید کلاژن را افزایش می‌دهند و باعث ترشح هورمون‌های رشد مانند هورمون رشد انسانی (HGH) می‌شوند. این اتفاقات به هیپرتروفی عضلانی کلی کمک می‌کنند.

آیا واقعا پپتیدها عضله می‌سازند؟

پپتیدها ممکن است با افزایش سنتز پروتئین، افزایش ترشح هورمون رشد و کمک به ترمیم بافت، عضله سازی را تسهیل کنند. اما توجه به این نکته مهم است که پپتیدها به تنهایی یک راه حل جادویی نیستند و معجزه نمی‌کنند. تغذیه مناسب، ورزش و سبک زندگی سالم نیز از عوامل مهم و حیاتی برای عضله سازی هستند.

معایب و عوارض مصرف پپتاید در بدنسازی

متاسفانه بااینکه مزایای مصرف پپتاید یا پپتید در بدنسازی قطعی نیست، اما مضرات استفاده از آن قطعی است. مصرف پپتایدها خطرات بالقوه‌ای به همراه دارد، به خصوص زمانی که بدون نظارت پزشکی استفاده شود. خطرات ممکن است شامل واکنش‌های آلرژیک، عدم تعادل هورمونی و مشکلات گوارشی باشد. برای به حداقل رساندن خطرات احتمالی، حتما و حتما پیش از مصرف پپتید با پزشک خود مشورت کنید.

امتیاز مطلب
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها