متادون در دسته ای از داروها قرار دارد که به عنوان اپیوئیدها و یک داروی ترک اعتیاد شناخته می شوند. این دارو در جنگ جهانی دوم توسط آلمان تولید شد و در آمریکا در ابتدا به عنوان ضد درد قوی برای دردهای بسیار شدید به کار برده شد. این دارو امروزه علاوه بر تسکین درد اغلب به عنوان بخشی از درمان وابستگی به مصرف هروئین یا نارکوتیک ها استفاده می شود.

کاربرد مصرفی:

این دارو برای درمان دردهای شدید مداوم (مانند سرطان) استفاده می شود. متادون متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان مسکن های اپیوئیدی شناخته می شوند. این دارو در مغز برای تغییر احساس و واکنش بدن شما به درد عمل می کند. از این دارو برای تسکین دردهای خفیف یا موقت (مانند درد ناشی از جراحی) استفاده نکنید. این دارو برای استفاده گهگاهی (“در صورت نیاز”) نیست. این دارو همچنین برای درمان اعتیاد به مواد افیونی (مانند هروئین) به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی تایید شده استفاده می شود. که به جلوگیری از علائم ترک ناشی از قطع سایر مواد افیونی کمک می کند.

اثرات جانبی

حالت تهوع، استفراغ، یبوست، سبکی سر، سرگیجه، خشکی دهان، خواب آلودگی یا تعریق ممکن است رخ دهد. برخی از این عوارض جانبی ممکن است پس از مدتی استفاده از این دارو کاهش یابد. اگر هر یک از این اثرات باقی ماند یا بدتر شد، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

برای جلوگیری از یبوست، غذاهای فیبردار بخورید، آب کافی بنوشید و ورزش کنید. همچنین ممکن است نیاز به مصرف ملین داشته باشید. از دکتر داروساز بپرسید که کدام نوع ملین برای شما مناسب است.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی بلند شوید.به یاد داشته باشید که این دارو به این دلیل تجویز شده است که پزشک شما تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت داشتن هر گونه عوارض جانبی جدی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید، از جمله: وقفه تنفسی در هنگام خواب (آپنه خواب)، تغییرات ذهنی/خلقی (مانند بی قراری، گیجی، توهم)، درد معده/شکم، مشکل در ادرار کردن، غدد آدرنال شما به خوبی کار نمی کند  (مانند از دست دادن اشتها، خستگی غیر معمول، کاهش وزن).

در صورت بروز عوارض جانبی بسیار جدی، از جمله: تشنج، خواب آلودگی شدید/مشکل در بیدار شدن، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به متادون بسیار نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش/تورم (مخصوصاً در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

این لیست کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. اگر متوجه اثرات دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها