بسیاری از افراد موهای سالم را نشانه سلامت یا زیبایی می دانند. بنابراین برای جلوگیری از ریزش مو راهکارهای مختلفی به ذهن افراد می رسد. مانند هر قسمت دیگر از بدن موها نیز برای داشتن سلامت و رشد به مواد مغذی مختلفی احتیاج دارند. در حقیقت، بسیاری از کمبودهای تغذیه ای با ریزش مو ارتباط دارند. عوامل متعددی مانند ژن ها (سابقه خانوادگی)، بیماری مانند عدم تعادل هورمونی و اختلالات ایمنی، ضربه عاطفی و موارد دیگر می توانند بر ریزش مو تاثیر بگذارند.

اگر دچار ریزش یا نازک شدن مو هستید، ممکن است از خود بپرسید که آیا مصرف مکمل های غذایی می تواند به بهبود سلامت موهای شما کمک کند یا خیر؟ در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت:

مواد مغذی مهم برای رشد مو

ریزش مو به رژیم غذایی نیز مربوط است. تحقیقات نشان می دهند ویتامین ها و مکمل های مو باعث رشد مو در افراد سالم می شود. اگر بدن از طریق رژیم غذایی هیچ یک از این موارد را دریافت نمی کند، احتمالا دچار ریزش مو می شوید. مواد مغذی از جمله برخی ویتامین های B، ویتامین D، ویتامین C، آهن و روی می تواند موجب کاهش ریزش مو شود.

ویتامین های گروه B

کمبود ریبوفلاوین، بیوتین، فولات و ویتامین B12 با ریزش مو مرتبط است.

بیوتین یکی از مکمل‌های محبوب‌تر برای مو، پوست و ناخن است و مزایای آن در تحقیقات به اثبات رسیده است.

تحقیقات در مورد فولات و ویتامین B12 برای رشد مو، هنوز قطعی نیست.

کمبود ریبوفلاوین، فولات و بیوتین نادر است. با این حال، برخی از افراد ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار داشته باشند، از جمله افرادی که رژیم های غذایی محدود کننده دارند.

کمبود ویتامین B12 به ویژه در افراد مسن و افرادی که از رژیم غذایی گیاهخواری پیروی می کنند، شایع تر است.

ویتامین C

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که چندین نقش مهم دارد که می تواند بر سلامت مو تأثیر بگذارد، از جمله: کمک به سنتز کلاژن، که حاوی اسیدهای آمینه است که می تواند برای ساخت کراتین (بخش مهمی از ساختار مو) استفاده شود. باعث افزایش جذب آهن می شود و از مو در برابر استرس اکسیداتیو، که با ریزش مو مرتبط است، محافظت می کند. با این حال، به خاطر داشته باشید که کمبود ویتامین C نادر است و بسیاری از افراد احتمالاً به اندازه کافی این ویتامین را از رژیم غذایی خود دریافت می کنند.

ویتامین D

برای اثبات اینکه ویتامین D می تواند منجر به رشد مجدد مو شود شواهد کمی وجود دارد. بنابراین برای تأیید فواید ویتامین D برای رشد مو تحقیقات بیشتری لازم است.اگرچه ویتامین D ممکن است ارتباط مستقیمی با رشد مو نداشته باشد، اما مصرف آن از اثرات سطح پایین ویتامین D جلوگیری می کند.

آهن

آهن یک ماده معدنی مهم برای بسیاری از عملکردهای بدن، از جمله انتقال اکسیژن به بافت های سراسر بدن است.

کمبود آهن، که شایع ترین کمبود مواد مغذی در جهان است، می تواند منجر به کم خونی و ریزش مو، به ویژه در زنان شود.

روی

روی، یکی دیگر از مواد معدنی مهم، به عملکرد سیستم ایمنی، سنتز DNA و بهبود زخم کمک می کند.

اگرچه تحقیقات در مورد استفاده از مکمل های روی برای رشد مو بی نتیجه مانده است اما کمبود آن می تواند منجر به ریزش مو شود.

امتیاز مطلب
مکمل هیرتامین
اگر سابقه ریزش یا عامل ارثی داشته باشید ،امکانش هست
نشانه های کمبود هر ویتامین در بدن مشخص است ، ضمن اینکه با یک آزمایش می توانید میزان ویتامین های موجود در بدن خودتون رو بررسی کنید.
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها