آمادگی جسمانی

آمادگی جسمانی و کاهش ابتلا به بیماری‌ عروق کرونری قلبی

آمادگی جسمانی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ عروق کرونر قلبی ضروری است.

بیماری عروق کرونری قلبی( ﺭﮔﻬﺎﯼ ﺧﻮﻥ ﺭﺳﺎﻥ ﻗﻠﺒﯽ ) عامل اصلی مرگ مردان در ایالات‌متحده است.سلامت اندام قلبی تنفسی و هم نسبت تری گلیسیرید/لیپوپروتئین با چگالی بالا (نسبت TG: HDL) دو عامل اصلی احتمال مرگ ناشی از بیماری عروق کرونری قلبی هستند.

یافته‌های مطالعات جدید منتشر شده در کلینیک مایو به اهمیت اندازه‌گیری و حفظ آمادگی هوازی تاکید دارد. در شماره فعلی مجموعه مقالات مایو کلینیک، دو مطالعه جدید اهمیت سلامت اندام قلبی تنفسی را در بیماری های قلبی عروقی آتی و خطر مرگ و میر نشان می دهد. این مقالات شواهد قابل توجهی در مورد اهمیت دستیابی به سطوح متوسط تا بالای سلامت اندام قلبی تنفسی در بزرگسالان و کودکان ارائه می دهند.

در حالی که سنجش عوامل خطر مرسوم مانند فشار خون ، کلسترول خون، تری گلیسیرید و سطح گلوکز خون هنوز هم بسیار مهم است،اما اندازه گیری یا تخمین سطح آمادگی قلبی تنفسی بیمار اطلاعات بیشتری در مورد خطر بیماری قلبی عروقی به ما می دهد. دکتر فارل نتایج این مطالعه را تأیید می کند. صرف نظر از اینکه نسبت TG: HDL خون پایین یا بالا بوده است، داشتن حداقل سطح آمادگی جسمانی در حد متوسط در مقایسه با سطح پایین از مرگ محافظت می کند .”

در مجموع از تاریخ ۱ ژانویه ۱۹۷۸ تا تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۱۰ روی ۴۰۲۶۹ نفر از بین مردان معاینه کامل فیزیکی انجام شد. این معاینات شامل یک تست حداکثر توان تمرین روی تردمیل برای اندازه گیری سطح آمادگی قلبی تنفسی و همچنین شامل اندازه گیری نسبت TG:HDL خون بود. این نسبت با گرفتن سطح تری گلیسیرید خون ناشتا و تقسیم آن بر سطح کلسترول HDL خون به راحتی محاسبه می شود. نسبت پایین‌تر نشان‌دهنده عملکرد خوب انسولین است، در حالی که نسبت بالاتر نشان‌دهنده مقاومت به انسولین است. نسبت های بالاتر همچنین نشان دهنده افزایش خطر ابتلا به پیش دیابت، دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی عروقی در آینده است.

شرکت‌کنندگان، که در گروه‌های آمادگی جسمانی کم، متوسط و بالا طبقه‌بندی می‌شوند، به‌مدت میانگین ۱۶.۶ سال زیر نظر بودند. در این مدت ۵۵۶ مرگ ناشی از بیماری عروق کرونر قلب (CHD) رخ داد. آمادگی جسمانی متوسط و بالا محافظت قابل توجهی را در برابر مرگ CHD فراهم می کند.

بنابراین، سنجش میزان سطح تناسب اندام بیمار و همچنین نسبت TG:HDL آنها اطلاعات بسیار بیشتری را در مورد وضعیت خطر CHD ارائه می دهد. ، اندازه گیری یا تخمین سطح آمادگی جسمانی بیمار در ترکیب با سایر عوامل خطرناک مانند فشار خون بیمار، آزمایش خون، سابقه خانوادگی و غیره می تواند منجر به تعیین دقیق تر وضعیت خطر بیماری قلبی عروقی شود.

 

آمادگی جسمانی

 

اغلب گفته شده است که “ورزش دارو است.” بسیاری از عوامل احتمالی خطر بیماری مزمن را می توان با ورزش، کاهش وزن و رژیم غذایی سالم پیشگیری یا درمان کرد. پرهیز از دخانیات در همه اشکال نیز ضروری است.

در مطالعه دیگری، محققان از چندین دانشگاه و مؤسسه در اسپانیا بر اهمیت انداره گیری میزان آمادگی جسمانی برای تشخیص زودهنگام خطرات قلبی عروقی فعلی و آینده در جوانان تاکید کردند. آنها توضیح می دهند که چگونه اندازه گیری آمادگی جسمانی در کودکان ۶ تا ۱۰ ساله و بعد از آن در کودکان ۸ تا ۱۲ ساله می تواند شاخص های افزایش خطر بیماری قلبی عروقی (CVD) را در آینده نشان دهد.

محقق اصلی خوزه کاسترو-پینیرو، دکترای تخصصی، از گروه تربیت بدنی، دانشکده آموزش، دانشگاه کادیز، پورتو رئال، اسپانیا، خاطرنشان کرد: «اگرچه خطر بیماری قلبی عروقی اغلب در طول یا بعد از دهه پنجم زندگی رخ می دهد، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد منشا بیماری های قلبی عروقی دوران کودکی و نوجوانی است. در نتیجه، تشخیص زودهنگام عوامل خطر بیماری قلبی عروقی در کودکان و نوجوانان به توسعه برنامه‌های پیشگیری مؤثر، مشاوره، استراتژی‌های مدرسه محور و سیاست‌های بهداشت عمومی کمک می‌کند.

اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *