درمان گردن درد

گردن عضوی است که بصورت 24 ساعته و هفت روز هفته مشغول فعالیت است. فعالیت مداوم در طول زندگی بر گردن اثرات آسیب زننده دارد و ممکن است گاهی اوقات منجر به درد شود. دلایل بسیاری موجب بروز گردن درد می شود. اما شما می توانید برخی کارها را انجام دهید تا احساس بهتری داشته باشید.

علل شایع گردن درد:

1- وضعیت خواب غیر عادی

اگر زمانی که از خواب بیدار می شوید، در گردن خود احساس درد دارید، شاید روی صندلی به خواب رفته اید یا از بالش دیگری استفاده کرده اید. این ناشی از خوابیدن در وضعیت نامناسبی است که به گردن شما فشار وارد می کند. این علت بسیار شایع است و معمولاً جدی نیست.

 • درمان:
  اگر با درد از خواب بیدار می شوید، با کمی استراحت و یک مسکن درد باید احساس بهتری داشته باشید. برای جلوگیری از گرفتگی گردن استفاده از یک بالش دیگر، خوابیدن به پشت و اطمینان از قرار گرفتن بالش در جای مناسب کمک می کند.

2- کشیدگی گردن

اگر کاری را با گردن خود انجام می دهید که معمولاً انجام نمی دهید، مانند نگاه کردن به آسمان برای نمایش هوایی یا تعادل چیزی سنگین روی شانه های خود، ممکن است بعد از مدتی گردن شروع به درد کند. چون عضلات عادت به این کار ندارند.

 • درمان :
  اگر مجبور نیستید سر خود را در موقعیت های غیرعادی نگه ندارید. اگر این کار را می کنید، سعی کنید اغلب اوقات استراحت کنید، گردن خود را در جهت های دیگر حرکت دهید و عضلات را شل نگه دارید. اگر درد دارید، استراحت و داروهای بدون نسخه می تواند کمک کننده باشد. اگر بعد از چند روز همچنان درد دارید یا نمی‌توانید مثل قبل آن را حرکت دهید به پزشک مراجعه کنید.

3- سندروم تکست نک (text neck)

از دیگر دلایل گردن درد سندروم تکست نک است. این سندروم شکل دیگری از فشار گردن است. خم شدن بیش از حد سر روی گوشی هوشمند می تواند آن عضلات و تاندون ها را تحت فشار قرار دهد. همچنین اگر زمان زیادی روی چیزی قوز می کنید از جمله رایانه یا میز کار، می تواند باعث ایجاد این سندروم شود.

 • درمان:
  هنگام نگاه کردن به گوشی به جلو خم نشوید، گوشی خود را بالاتر نگه دارید. اگر انجام کاری شما را در وضعیت خمیده قرار می دهد، استراحت کنید و سعی کنید کمر خود را کشش دهید و قوس دهید. ورزش منظم نیز شما را قوی تر و انعطاف پذیرتر می کند که این امر می تواند به محافظت از گردن شما کمک کند.

4- استینگر (کشیدگی اعصاب اندام فوقانی در ورزشکاران)

این اتفاق زمانی رخ می دهد که ضربه و یا جا به جایی شدیدی در وضعیت سر و گردن رخ دهد و گردن به طرفین راست و یا چپ پرت شود. در این حالت باعث کشیدگی عصب گردن می گردد که می تواند به صورت درد نمایان شود. مانند انجام ورزش‌هایی که شخص در آن‌ها با رقیب خود تماس فیزیکی برقرار می کند‌ یا چیزی که مانند شوک الکتریکی به شانه، بازو و دست شما برخورد می کند. معمولا فقط چند ثانیه طول می کشد، اما ممکن است برای روزها باقی بماند.

 • درمان:
  شما احتمالاً بدون درمان بهبود خواهید یافت، اما اگر اغلب دچار گزش شدید یا طولانی شد، به پزشک خود مراجعه کنید. این امر به ویژه در مواردی که بی حسی یا گزگز دارید یا در هر دو بازو دارید، صادق است. آنها ممکن است تمریناتی را برای مفاصل و ماهیچه های شما پیشنهاد کنند یا جراحی را برای خلاص شدن از شر بافت اسکار که می تواند به اعصاب شما آسیب برساند توصیه کنند.

5- آسیب شلاقی گردن (Whiplash)

این آسیب بیشتر در تصادفات رانندگی به وجود می‌آید که ضربه از پشت به ناحیه ستون مهره ها وارد می شود و سبب اکستنشن ناگهانی در ابتدا و پس از آن فلکشن می شود و این حرکت ناگهانی منجر به آسیب های عضلانی دیسک‌های مهره ای و رباط های مهره های ناحیه گردنی و ستون فقرات می شود.علاوه بر گردن درد، ممکن است سردردهایی نیز داشته باشید که از پایه جمجمه شروع می شود و در قسمت بالای کمر یا بازوها احساس سوزن سوزن شدن، بی حسی یا درد می شود.

 • درمان:
  پزشک شما ممکن است داروهایی را برای کمک به درد توصیه کند. همچنین ممکن است تمریناتی را برای کمک به عضلات به شما توصیه کند. اکثر افراد ظرف چند ماه بهبود می یابند.

 

6- فتق دیسک

«دیسک‌های» نرم بین استخوان‌های کوچک ستون فقرات می‌توانند ترک بخورند و ماده‌ای ژله‌مانند ترشح کنند که به اعصاب گردن فشار می‌آورد. این باعث دردی می شود که می تواند به بازوها یا پایین کمر شما برسد.

 • درمان:
  کمپرس سرد و گرم ممکن است به کاهش تورم کمک کرده و احساس بهتری داشته باشید. داروهای ضد درد و ورزش‌هایی که عضلات شما را تقویت و کشش می‌دهند نیز می‌توانند کمک کنند. اگر بعد از چند ماه همچنان درد داشت، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند.

7- تنگی کانال نخاعی

این زمانی است که فضاهای ستون فقرات شما باریک می شود، و می تواند به اعصاب و استخوان هایی که از قسمتی از ستون فقرات شما که در گردن شما قرار دارد تا شانه ها، بازوها و تا پایین پاهای شما فشار وارد کند. آرتریت، تومورها، بیماری‌های ارثی (ژنتیکی) و سایر شرایط می‌توانند باعث آن شوند و احتمال آن پس از 50 سالگی بسیار بیشتر است.

 • درمان :
  می‌توانید از داروهای بدون نسخه برای کمک به التهاب و درد استفاده کنید، اما اگر این داروها افاقه نکرد، ممکن است به داروهای قوی‌تری نیاز داشته باشید. همچنین ممکن است به فیزیوتراپی یا استراحت دادن به گردن خود برای مدتی نیاز داشته باشید. اگر درد شما شدید است یا به سختی حرکت می کنید، پزشک ممکن است جراحی را برای کاهش فشار از روی ستون فقرات شما توصیه کند.

8- خار استخوان

خار‌های استخوانی در واقع برجستگی‌های صاف و سخت استخوانی هستند که به علت افزایش سن و با رشد طبیعی استخوان‌ها به وجود می‌آیند. آنها می توانند فضای اطراف نخاع شما را تنگ کنند و نخاع یا اعصاب اطراف آن را فشار دهند. ممکن است اصلا متوجه آنها نشوید، یا ممکن است گردن سفت با درد مبهم داشته باشید که بازوهای شما را به سمت پایین می کشد. این خارها همچنین می توانند باعث سردرد شوند.

 • درمان:
  اگر درد داشته باشید، پزشک ممکن است مسکن‌های بدون نسخه را پیشنهاد کند. اگر خارها دامنه حرکتی شما را محدود کرده یا به اعصاب شما فشار می آورند، ممکن است برای بیرون آوردن آنها نیاز به جراحی داشته باشید.

 

9- تومور ستون فقرات

بیشتر اوقات، این نوع تومور از قسمت دیگری در بدن به ستون فقرات سرایت کرده، جایی که به عصب فشار می آورد و درد می کند. اما همچنین می تواند از گردن شما شروع شود. ممکن است در بازوها یا پاهای خود احساس ضعف یا بی حسی کنید. این تومورها می توانند سرطانی باشند، بنابراین در صورت داشتن این علائم فوراً به پزشک مراجعه کنید.

 • درمان :
  جراح شما ممکن است لازم باشد تمام یا بخشی از تومور را برش دهد تا فشار از روی اعصاب شما برداشته شود. اگر سرطانی باشد، ممکن است پرتو درمانی یا شیمی درمانی را برای از بین بردن سلول های تومور باقی مانده توصیه کنند.

10- بیماری دژنراتیو(فرسایشی تخریبی) دیسک

با افزایش سن دیسک‌های ستون فقرات به طورطبیعی محتوای آب‌شان را از دست می‌دهند و کمتر اسفنجی می‌شوند. این امر می تواند باعث پاره شدن یا شکافتن آنها و ترشح ژله داخلی آنها شود. دیسک ها ممکن است بهبود یافته و بافت اسکار ایجاد کنند که ضعیف تر از بافت طبیعی است. فضای بین مهره‌ها می‌تواند کوچک‌تر شود و نحوه قرار گرفتن ستون فقرات با هم را تغییر دهد، که باعث درد می‌شود و می‌تواند منجر به آرتریت شود.

 • درمان:
  تغییر در سبک زندگی می تواند کمک کننده باشد. نحوه نشستن و خوابیدن شما می تواند تفاوت ایجاد کند. دارو نیز می تواند کمک کند. اگر مورد شما حاد باشد، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند.
5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه شما
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها